H απάντηση της Μπαρτσελόνα

2014-06-26T22:21:12+00:00 2014-06-26T22:30:37+00:00.

26/Jun/14 22:21

Η εκδίκηση της Μπαρτσελόνα για την ήττα στον ημιτελικό του φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας ήταν γλυκιά. Οι Καταλανοί πήραν τη νίκη με 83-81 στο τέταρτο ματς των τελικών της ισπανικής “Liga Endesa” και με 3-1 νίκες κατέκτησαν το πρωτάθλημα κόντρα στον μεγάλο τους αντίπαλο.

Ήταν ένα ματς με τεράστια ένταση. Ο κόουτς Πάμπλο Λάσο που είχε τραυματιστεί στον αχίλλειο μετά το πρώτο ματς και χρειάστηκε εγχείριση, αποβλήθηκε στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και άφησε το παρκέ πάνω στο καροτσάκι του. Aυτή η τρομερά έντονη εικόνα βοήθησε την ομάδα του να αντιδράσει και να ισοφαρίσει (76-76) ένα λεπτό πριν τη λήξη μετά από επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Γιάννης Μπουρούση. Η απάντηση ήταν τρίποντο του Λάμπε, ακολούθησε άστοχο σουτ από τον Σέρχι Ροντρίγκεθ και ο Άμπρινες έδωσε αέρα πέντε πόντων στη Μπάρτσα (81-76). Ο Τρεμέλ Ντάρντεν με 8 δεύτερα να απομένουν έκανε με τρίποντο το 81-79, αλλά ήταν αργά.  Ο Όλεσον από τη γραμμή των βολών έγραψε το 83-79 και ο Ρέγες απλά μείωσε σε 83-81.

Ο Άντε Τόμιτς κυριάρχησε στη ρακέτα και ήταν πρώτος σκόρερ της Μπαρτσελόνα με 22 πόντους και ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο, πρώτος σκόρερ πλέον στην ιστορία της ομάδας στα πλέι οφ, προσέθεσε 14 πόντους, ενώ ήταν και ο MVP των τελικών.

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στην κορυφή της Ισπανίας μετά το διάλειμα της περυσινής σεζόν και η Ρεάλ Μαδρίτης τελείωσε τη χρονιά κερδίζοντας τα δύο λιγότερα σημαντικά τρόπαια, το “Supercopa” και το “Copa Del Rey”.