Πολύ εύκολα η Στρασμπούργκ

2014-09-23T21:28:22+00:00 2014-09-25T15:19:39+00:00.

23/Sep/14 21:28

Μόνο… ανταγωνιστικός δεν ήταν ο πρώτος αγώνας για τα προκριματικά της Ευρωλίγκας. Η πολύ πιο έμπειρη και ποιοτική Στρασμπούργκ του Βινσέντ Κολέ συνέτριψε την VEF Ρήγα με 82-53, την απέκλεισε και προχωράει εκείνη στους “4” της διοργάνωσης

Της Eurohoops Team info@eurohoops.net

Στο πρώτο παιχνίδι για τον προκριματικό γύρο της Ευρωλίγκας στην Οστάνδη, το Στρασβούργο κατάφερε να μετρατρέψει την αναμέτρηση με την VEF Ρήγα σε περίπατο από νωρίς και τελικά την συνέτριψε με 82-53. Η διαφορά εμπειρίας και ποιότητας αποδείχτηκε μεγάλη με τους παίκτες του Βίνσετ Κολέ να είναι προσηλωμένοι από την αρχή ως το τέλος. Με καλή άμυνα και ακόμα καλύτερες συνεργασίες και ομαδικό παιχνιδι στην επίθεση και με πολλούς παίκτες να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση.

Η ομάδα της Λεττονίας προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ στην διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου (42-32), αλλά όλα κρίθηκαν τελεσίδικα στην τρίτη περίοδο. Εκεί, με ένα επί μέρους σκορ 23-10, οι Γάλλοι δημιούργησαν διαφορά 23 πόντων στο 30΄(65-42) και η Ρήγα δεν κατάφερε να προβάλλει αντίσταση και να αντιδράσει. Έκανε πολύ εύκολα το λάθος (22 συνολικά) και είχε σταθερά άσχημα ποσοστά από την περιφέρεια. Ο Αλί Τραορέ ήταν εντυπωσιακός με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, χωρίς χαμένο σουτ και άλλους τόσους με 3 ασίστ προσέθεσε ο Αντουάν Ντιότ.