Η Ούνιξ ένα βήμα από τον στόχο της

2014-09-25T23:42:05+00:00 2014-09-26T10:03:19+00:00.

25/Sep/14 23:42

Η Ούνιξ Καζάν του Αργύρη Πεδουλάκη είχε προβλήματα και άγχος για 27 λεπτά απέναντι στην Χάποελ Τελ – Αβίβ, αλλά ένα ξέσπασμα του Νίκου Ζήση άλλαξε την ροή του αγώναί και η Ρωσική ομάδα (82-71) νίκησε

By Eurohoops team/ info@eurohoops.net

Η Ούνιξ Καζάν έχει ακόμα… δουλειά για να ολοκληρώσει την αποστολή της και να πετύχει τον απαιτούμενο στόχο, που δεν είναι άλλος από το να μπει στους ομίλους της Ευρωλίγκας. Η Ρωσική ομάδα κατάφερε να κερδίσει με 82-71 την Χάποελ Ιερουσαλήμ και χρειάζεται μια ακόμα νίκη, την Παρασκευή απέναντι στην Βιλερμπάν.

Στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, η Χάποελ μπόρεσε όχι απλά να ελέγξει το ματς, αλλά να πάρει διψήφια διαφορά πόντων (41-31). Η κατάσταση άλλαξε προς το τέλος της τρίτης περιόδου. Η Ούνιξ με απόλυτο ηγέτη σε δημιουργία και εκτέλεση σε αυτό το διάστημα τον Έλληνα γκαρντ Νίκο Ζήση, έτρεξε ένα μεγάλο σερί, εκμεταλλεύτηκε την απειρία και τον εκνευρισμό του αντιπάλου της και έβαλε το νερό στο αυλάκι. Με ένα επί μέρους σκορ 9-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, η διαφορά πήγε στους 16 πόντους (70-54) και ουσιαστικά όλα τελείωσαν εκεί.

Ο Ζήσης με 15 πόντους και 6 ασίστ ήταν ο παίκτης – κλειδί για τους νικητές και ο καταλύτης στην ανατροπή της ροής του ματς. Τέσσερρις ακόμα συμπαίκτες του σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων, την στιγμή που οι Ισραηλινοί τελείωσαν τον αγώνα, σουτάροντας με 42% στα δίποντα και 31% στα τρίποντα.