Τρίτο σερί “Σουπερκόπα” για Ρεάλ

Σε ένα ματς που ήταν όλο επίθεση, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 99-78 την Μπαρτσελόνα και κατέκτησε το “Σουπερκόπα” της ισπανικής λίγκας, ξεκινώντας ιδανικά τη νέα σεζόν. Ο Σέρχιο Γιούλ με 21 πόντους ήταν o ΜVP, o Γιάννης Μπουρούσης προσέθεσε 17, ενώ η Μπάρτσα ήταν εκτός ρυθμού.

Ο Άντε Τόμιτς είχε 17 πόντους, ωστόσο δεν έπαιξε ρόλο στο ματς. Η Ρεάλ είχε προβάδισμα με 29-14 μετά την πρώτη περίοδο και το καλύτερο που η Μπαρτσελόνα μπόρεσε να κάνει ήταν να μειώσει στους τέσσερις (40-36) στην δεύτερη περίοδο. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα δέκα πόντων για τη Ρέαλ (49-39) και οι Καταλανοί δεν μπόρεσαν να ξαναμπούν στο ματς.

Στον διαγωνισμό τριών πόντων που προηγήθηκε του αγώνα, ο 17χρονος Αμερικανός Τζος Ράγκλες πήρε τον τίτλο για δεύτερη διαδοχική σεζόν κερδίζοντας στον τελικό για δεύτερη φορά τον σουτέρ της Ρεάλ Μαδρίτης, Τζέισι Κάρολ.