Η Μακάμπι υποκλήθηκε στη Φλαμένγκο

Παρά την εξαιρετική προσπάθεια του Τζέρεμι Πάργκο, η Φλαμένγκο νίκησε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 13 πόντους  (90-77) στον δεύτερο τελικό του διηπειρωτικού κυπέλλου στο Ρίο της Βραζιλίας. Οι πρωταθλητές της Ευρωλίγκας είχαν πλεονέκτημα τριών πόντων από το πρώτο ματς, αλλά δεν ήταν αρκετό. Έτσι η Φλαμένγκο κατέκτησε το τρόπαιο που πέρυσι ανήκε στον τότε πρωταθλητή Ευρώπης Ολυμπιακό. Eίναι η 5η φορά σε 27 αναμετρήσεις για το διηπειρωτικό κύπελλο που οι Αμερικανοί νίκησαν τους Ευρωπαίους.

Ο Αργεντινός Νίκολα Λαπροβίτολα ήταν ο σταρ των νικητών με 24 πόντους και έξι ασίστ και φυσικά αναδείχθηκε MVP, ενώ ο σέντερ Τζερόμ Μεγίνσε προσέθεσε 22 πόντους. Ο Πάργκο έκανε ότι μπορούσε με 28 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ, αλλά δεν είχε πραγματική βοήθεια από κανέναν.