Τεράστια νίκη του “νέου” Παναθηναϊκού

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Τεράστια νίκη του Παναθηναϊκού, ίσως η πιο δύσκολη από πλευράς συνθηκών της σύγχρονης ιστορίας του απέναντι στον Ολυμπιακό στον προημιτελικού του κυπέλλου Ελλάδας. Η νεανική και γεμάτη προβλήματα ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς κατόρθωσε να κερδίσει με 77-76 τους κόκκινους και να τους πετάξει εκτός συνέχειας του κυπέλλου με κάρφωμα του Εστεμπάν Μπατίστα 0.4 δέκατα πριν το τέλος, σε μια φάση που η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν ερασιτεχνικού επιπέδου, αφού δεν έδωσε καν το φάουλ που είχε.

Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε σερί και ισορροπία, στην επανάληψη οι κόκκινοι έδειχναν τα αφεντικά, αλλά ο Παναθηναϊκός κράτησε το καλύτερο στο τέλος και με κορυφαίους τους Παππά, Μπατίστα και τον Διαμαντίδη να μιλάει στα “κρίσιμα” πήραν την μεγάλη πρόκριση.

Ο Παναθηναϊκός ήταν η ξεκάθαρα πιο ανέτοιμη ομάδα και είχε τις περισσότερες απουσίες λόγω τραυματισμών. Ο Ολυμπιακός, όμως, μπήκε στο ΟΑΚΑ νωθρός, χωρίς προσήλωση και χωρίς ενέργεια. Οι πράσινοι εκμεταλλεύτηκαν την περίσταση, προηγήθηκαν αρχικά με 7-2 και έξι λεπτά μετά την έναρξη έφτασαν στο +10 (14-4) με παίκτη κλειδί στο ξεκίνημα τον Βλάντο Γιάνκοβιτς.

Ο Ολυμπιακόςμε την είσοδο των Λαφαγιέτ και Πρίντεζη αντέδρασε και με δύο σερί τρίποντα του Ματ Λοτζέσκι μείωσε σε 16-14. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με 17-14 και ο Αμερικανός με δικό του καλάθι έδωσε το προβάδισμα στους κόκκινους (17-18), νωρίς στην 2η περίοδο. Από εκεί και πέρα το ντέρμπι ήταν κλειστό με μικρά σερί από τους δύο αντιπάλους. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 25-28 και οι γηπεδούχοι με την επιστροφή των Διαμαντίδη και Μπατίστα στο παρκέ, “έτρεξαν” ένα σερί 8-0 και προηγήθηκαν 33-28. Ο Σπανούλης σκόραρε για πρώτη φορά στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, που βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 33-32 και ανοιχτούς λογαριασμούς για τους δύο αντιπάλους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσε περισσότερο στην άμυνα και βρήκε φάσεις στο αγαπημένο του τρανζίσιον. Με ένα γρήγορο σερί 13-0, προηγήθηκε με 33-45 στο 24′. Αν συνυπολογίσουμε και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το συνολικό σερί ήταν 17-0 και το ρόδι το έσπασε ο Φώτσης με ένα λει απ. Οι κόκκινοι, όμως, είχαν βάλει το νερό στο αυλάκι, έδιωξαν την ανασφάλεια του πρώτου ημιχρόνου και λόγω διαφοράς στον βαθμό ετοιμότητας, τα πράγματα είχαν ήδη γίνει πολύ δύσκολα για την ομάδα του Ιβάνοβιτς. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τον Ολυμπιακό στο +11 (49-60) και με την ομάδα του Μπαρτζώκα να σουτάρει πολύ καλύτερα σε αυτό το διάστημα έξω από τα 6μ.75.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην 4η περίοδο με δύο σερί τρίποντα των Μπλουμς και Παππά (55-60) και έκλεισε γρήγορα την ψαλίδα του σκορ. Οι Λαφαγιέτ και Λοτζέσκι ήταν αυτοί που ανέλαβαν να “απαντήσουν” με το ίδιο νόμισμα και ο Ολυμπιακός πήγε στο +10 (58-68) πέντα λεπτά πριν το τέλος. Ο Νίκος Παππάς κρατούσε τον Παναθηναίκό κοντά στο σκορ και με διαδοχικούς πόντους μείωσε σε 66-70, 3,5 λεπτά πριν το τέλος.

Όλα θα κρινόταν πια στις λεπτομέρειες και ο Ματ Λοτζέσκι έβαλε ένα “μεγάλο” τρίποντο (68-75) δύο λεπτά πριν το τέλος του προημιτελικού. Κι, όμως, ο Παναθηναίκός είχε κι άλλες λύσεις. Με ένα σερί 7-0 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Διαμαντίδη, ισοφάρισε (75-75) 16” πριν το τέλος! Ο Σλούκας κέρδισε βολές, έβαλε την μια και ο Παναθηναϊκός στα τελευταία 6 δευτερόλεπτα εξέθεσε την αμυντική συμπεριφορά του αντιπάλου του, σε μια πολύ απλή φάση που ο Διαμαντίδης τράβηξε πάνω του τους πάντες και πάσαρε τον Εστεμπάν Μπατίστα που με κάρφωμα “έγραψε” το τελικό 77-76. Το φοβερό είναι πως ο Ολυμπιακός είχε 3 ομαδικά φάουλ και δεν μπήκε στη διαδικασία να κάνει ένα φάουλ για να σταματήσει την επίθεση του Παναθηναϊκού.

Πέρα από την σκληρή ήττα και τον αποκλεισμό, ο Ολυμπιακός θα χάσει για τον πρώτο μήνα της σεζόν τον Γιώργο Πρίντεζη, που αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα στο δεξί του πόδι και θα υποβληθεί σε αθροσκόπηση.