Ερυθρόλευκο φινάλε στη βραδιά

2014-10-17T00:06:02+00:00 2014-10-17T00:06:02+00:00.

17/Oct/14 00:06

Ο Ολυμπιακός και ο Ερυθρός Αστέρα φοράνε ερυθρόλευκα και με αυτά τα χρώματα βάφτηκε το βράδυ της Πέμπτης στην Ευρωλίγκα. Οι Σέρβοι πήραν άνετη νίκη επί της Γαλατασαράι στο Βελιγράδι (76-68), ενώ ο Ολυμπιακός επικράτησε της Βαλένθια (71-68) εκτός έδρας.

Στην “Κόμπανκ Αρένα” το ματς κρίθηκε από τη δεύτερη περίοδο (29-10 το σκορ) που έδωσε στους γηπεδούχους προβάδισμα με 46-30 στο ημίχρονο. Ο σέντερ Μπόμπαν Μαριάνοβιτς ήταν ασταμάτητος (22 π. με 11/14 σ., 10 ρ.) και ο Μάρκους Ουίλιαμς (15 π., 7 ασ.) είχε τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Εντέρ Αρσλάν, αλλά αυτή η απουσία δεν δικαιολογεί το αποτέλεσμα.

Στη Βαλένθια έγινε πραγματικά μάχη και ένα κλειστό ματς από την αρχή μέχρι το τέλος. To σκορ ήταν 58-58 με επτά λεπτά να απομένουν, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 62-58, ο Ολυμπιακός απάντησε με 8-0 (66-62) και 67 δεύτερα πριν τη λήξη είχαμε ξανά ισοπαλία (66-66). O Λοτζέσκι σκόραρε (68-66), ο Λόντσαρ ισοφάρισε με 2/2 βολές (68-68) και τελικά η μεγαλύτερη φάση του αγώνα ανήκει στον Κώστα Σλούκα.

Μετά από ένα άστοχο τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος συνολικά είχε 21 πόντους, ο Ολυμπιακός πήρε το επιθετικό ριμπάουντ. Έγινε φάουλ στον Σλούκα, πήγε στις βολές με έξι δεύτερα να απομένουν, έβαλε την πρώτη, έχασε τη δεύτερη, αλλά πήρε ξανά επιθετικό ριμπάουντ. Tου έγινε ξανά φάουλ και έβαλε και τις δύο αυτή τη φορά (71-68). Αντίθετα ο Σαμ Βαν Ρόσομ στον οποίο έγινε φάουλ δύο δεύτερα πριν τη λήξη έχασε και τις δύο και έτσι το ματς τελείωσε.