Γλύτωσαν Φενέρμπαχτσε και Μπάρτσα

2014-10-18T00:25:24+00:00 2014-10-18T00:43:00+00:00.

18/Oct/14 00:25

Ο Άντριου Γκούντελοκ το έκανε ξανά! Ο Αμερικανός πέτυχε το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα, έδωσε προβάδισμα με 76-71 στη Φενέρμπαχτσε και αυτό ήταν αρκετό για τη νίκη με 77-74 επί του Μιλάνο. H Mπάγερν πάλεψε, αλλά στο τέλος η Μπάρτσα χαμογέλασε

Ο Άντριου Γκούντελοκ το έκανε ξανά! Ο Αμερικανός πέτυχε το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα, έδωσε προβάδισμα με 76-71 στη Φενέρμπαχτσε και αυτό ήταν αρκετό για τη νίκη με 77-74 επί του Μιλάνο. H Mπάγερν πάλεψε, αλλά στο τέλος η Μπάρτσα ήταν αυτή που χαμογέλασε.

Στη Πόλη, η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε “καυτή” το ματς, έχοντας προβάδισμα με 26-15 μετά τα πρώτα δέκα λεπτά. Το Μιλάνο αντέδρασε με ένα σερί 10-0 από τον Νίκολο Μέλι και είχε πλεονέκτημα δύο πόντων στο ημίχρονο (43-41). Η “μάχη χαρακωμάτων” συνεχίστηκε μέχρι την τελευταία στιγμή και την “βόμβα” του Γκούντελοκ που ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 19 πόντους. Πριν από αυτό, ο Ρίκι Χίκμαν επίσης με ένα μεγάλο τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στη Φενέρμπαχτσε (71-69), αμέσως μετά την κατοχή που οι πρωταθλητές Ιταλίας με κλέψιμο και κάρφωμα του Μος στον αιφνιδιασμό, είχαν ανακτήσει το προβάδισμα.

Στην Βαρκελώνη, η Μπάγερν Μονάχου προσπάθησε μέχρι την τελευταία στιγμή να ολοκληρώσει μια μεγάλη έκπληξη, αλλά δεν τα κατάφερε. Οι Γερμανοί μείωσαν σε 79-76 με 31 δεύτερα να απομένουν και έπρεπε να κάνουν φάουλ για να σταματήσουν το χρονόμετρο. Ο Τζάστιν Ντόελμαν – που συνολικά είχε 16 πόντους – και ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο με 4/4 βολές “κλείδωσαν” τη νίκη παρά το λέι απ του Μίσιτς και το τρίποντο στην εκπονή του Σάφαρτζικ, που διαμόεφωσε το τελικό 83-81.