Κυρίαρχη ΤΣΣΚΑ, έκπληξη από Νεπτούνας

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διέλυσε την Μακάμπι Τελ Αβίβ σε ένα ματς που εξελίχθηκε εξαιρετικά μονόπλευρα, ενώ η Νεπτούνας Κλαϊπέντα πήρε την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα χάρη σε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και με λίγη τύχη στο τέλος.

Η Μακάμπι ξεκίνησε το ματς στη Μόσχα με ένα σερί 11-4, αλλά γρήγορα η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε. Οι οικοδεσπότες ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο έχοντας ήδη πάρει κεφάλι (21-19 και ήταν μπροστά με επτά πόντους (48-41) στο ημίχρονο με τον Σόνι Ουίμς να έχει ήδη 14 πόντους και τον Αντρέι Βοροντσέβιτς να βρίσκεται μια ανάσα από το νταμπλ νταμπλ (9 π., 9 ρ.). Kαι τότε ο εφιάλτης ξεκίνησε για τη Μακάμπι, αφού η ΤΣΣΚΑ με ένα σερί 20-4 σε πέντε λεπτά πήρε προβάδισμα με 68-45 και το ματς τελείωσε. Το σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 80-56 και το τελικό 99-80 για τους γηπεδούχους που είχαν σε απίστευτη βραδιά τον Βοροντσέβιτς (13 π., 11 ρ., 4 ασ., 3 κοψ.). Ο Τζέρεμι Πάργκο είχε 7 πόντους με 2/13 σουτ για τη Μακάμπι, ο Μίλος Τεόντοσιτς είχε 11 ασίστ για τη ΤΣΣΚΑ και έγινε ο 7ος πασέρ στη λίστα όλων των εποχών της διοργάνωσης, ενώ ο Ουίμς έφτασε το ορόσημο των 1.000 πόντων στην Ευρωλίγκα.

Η Νεπτούνας έχοντας 9/17 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, αιφνιδίασε τους Σέβους και είχε αβαντάζ 10 πόντων (47-37) στο ημίχρονο με τον Ντεϊβίντας Γκαϊλιους (φωτ.) να έχει 14 πόντους με 4/4 τρίποντα. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να συνεχίσουν να σουτάρουν έτσι και οι φιλοξενούμενοι, με ηγέτη τον Μάρκους Ουίλιαμς, επέστρεψαν στο ματς και βρίσκονταν πίσω μόλις με τρεις πόντους (69-66) μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Στο τέλος ο ήρωας της Νεπτούνας ήταν ο Βάλντας Βασίλιους που έβαλε το νικητήριο καλάθι με επτά δεύτερα να απομένουν (83-81). Ο Ουίλιαμς που τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 6 ασίστ, έκανε το τελευταίο σουτ, ένα τρίποντο για τη νίκη, όμως δεν ευστόχησε.