Η Γαλατασαράι σόκαρε τη Βαλένθια

Παρά τις φήμες για καθυστερημένες πληρωμές στους παίκτες και χωρίς τον τιμωρημένο Νόλαν Σμιθ, η Γαλατασαράι νίκησε τη Βαλένθια  (71-64) σε ένα ματς όπου ο εγωισμός των Τούρκων μίλησε για την πρώτη τους νίκη στην Ευρωλίγκα αυτή τη σεζόν.

Η Γαλατασαράι ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο και δεν άφηνε τη Βαλένθια να σκοράρει. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/30 σουτ μετά από 19 αγωνιστικά λεπτά και το σκορ στο ημίχρονο ήταν 47-24 για τους γηπεδούχους. Η ιστορία ήταν διαφορετική στο δεύτερο εικοσάλεπτο με τη Βαλένθια να πλησιάζει κοντά στους δέκα (62-50) μετά από 30 λεπτά δράσης και μείωσε στους πέντε (69-64) με 1.5 λεπτό να απομένει. Ο Λουκ Χαρανγκόντι (16 π., 6 ρ.) ήταν ο άνθρωπος πίσω από την ανατροπή, αλλά κανείς δεν μπόρεσε να σκοράρει ξανά μέχρι το λέι απ του Μαρτίνας Πόσιους με τρία δεύτερα να απομένουν που καθόρισε το τελικό σκορ. Για την ακρίβεια αυτά τα δύο καλάθια ήταν οι μόνοι πόντοι που σημειώθηκαν στα τελευταία 3,5 λεπτά του αγώνα σε μία τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 14-9 υπέρ της Βαλένθια. Ο Κάρλος Αρόγιο με 16 πόντους και 5 ασίστ ήταν και πάλι ο ηγέτης της Γαλατασαράι.

Mετά το τέλος του αγώνα ο κόουτς Αταμάν επανέλαβε ότι ο Σμιθ δεν μπορεί να συνεχίσει να είναι παίκτης της Γαλατασαράι, ωστόσο προς το παρόν τα οικονομικά ζητήματα της ομάδας φαίνεται ότι καθυστερούν την αντικατάσταση του. Όπως συγκεκριμένα είπε ο Αταμάν: “Η ατζέντα μας τώρα δεν έχει ψηλά το να πάρουμε έναν παίκτη, αλλά να ικανοποιήσουμε αυτούς που έχουμε”.