Φινάλε Πέμπτης με δύο εκτός έδρας νίκες

2014-10-24T00:02:04+00:00 2014-10-24T00:18:47+00:00.

24/Oct/14 00:02

H Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ έπαιξε με τη φωτιά αλλά πήρε τη νίκη επί της Τούροφ, η Μπάγερν επικράτησε στη μάχη κόντρα στον Παναθηναϊκό και η Μπαρτσελόνα χωρίς Ναβάρο αλλά με “καυτό” Άμπρινες έκανε πλάκα στην Αρμάνι Μιλάνο.

Στο Μιλάνο, η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε το ματς σκοράροντας τρίποντα από παντού. Είχε προβάδισμα με 45-32 στο ημίχρονο, με 8/12 τρίποντα έναντι 2/12 των γηπεδούχων, που προσπάθησαν να μπουν ξανά στο ματς, αλλά δεν τα κατάφεραν. Οι Ιταλοί βρίσκονταν μόνιμα πίσω στο σκορ, μείωσαν στο 28ο λεπτό σε 58-50 και τελικά ηττήθηκαν με διαφορά 15 πόντων (78-63). Παίζοντας χωρίς τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο το ματς εξελίχθηκε σε πάρτι του Άλεξ Άμπρινες που είχε 21 πόντους με 7/8 σουτ. Ο Τιμπόρ Πλέις προσέθεσε 16 πόντους με 100% ευστοχία (5/5 δ.. 1/1 τρ.).

Η Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ επίσης έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα με 30-15 στην πρώτη περίοδο, αλλά η Τούροφ δεν τα παράτησε. Πάλευε να παραμείνει κοντά και το σκορ στο ημίχρονο ήταν 50-40 υπέρ των φιλοξενουμένων. Οι πρωταθλητές Πολωνίας πλησιάσαν κι άλλο (64-55), αλλά η Φενέρμπαχτσε είχε τον έλεγχο μέχρι το τέλος. Η Τούροφ κατάφερε να τρομάξει την Φενέρ μειώνοντας στους πέντε (78-73) μετά από 5 σερί πόντους του Ντάμιαν Κούλιγκ, που συνολικά σκόραρε 23 πόντους. Ωστόσο, με τον Άντριου Γκούντελοκ να παίρνει την μπάλα και να σημειώνει συνολικά 27 πόντους – εννέα από τους οποίους στα τελευταία κρίσιμα 2.41′ του αγώνα – ο Ζοτς και οι παίκτες του πήραν τη νίκη με 91-76.

Το μεγάλο ματς έγινε στο Μόναχο, με την ανερχόμενη δύναμη Μπάγερν να υποδέχεται τους έξι φορές πρωταθλητές Ευρώπης Πράσινους και να παίρνει τελικά τη νίκη με 81-75. Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται σε περίοδο αναδόμησης, συνεχώς βάζει πράγματα στο παιχνίδι και το ματς από την αρχή μέχρι το τέλος ήταν ντέρμπι. Με μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της Ελληνικής ομάδας να είναι έξι πόντοι (55-49) στο 28 λεπτό.

Η Μπάγερν πήρε ξανά κεφάλι (57-56) ένα λεπτό αργότερα. Οι Γερμανοί ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο με σερί 11-2 (68-61), αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε στους δύο (70-68), τρία λεπτά και 30 δεύτερα πριν το τέλος. Ο Νιχάντ Ντζέντοβιτς απάντησε με τρίποντο (73-68), ακολούθησε μια ακόμα “βόμβα” από τον Ντούσκο Σαβάνοβιτς (76-68) και σε εκείνο το σημείο κρίθηκε η υπόθεση νίκη. Ο Σαβάνοβιτς με 20 πόντους και 5/7 τρίποντα ήταν καθοριστικός, ενώ ο Εστεμπάν Μπατίστα ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους και 9/11 δίποντα.