ΤΣΣΚΑ και ΟΣΦΠ γλύτωσαν το έμφραγμα

2014-10-31T23:22:54+00:00 2014-10-31T23:43:55+00:00.

31/Oct/14 23:22

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε παράταση προκειμένου να κερδίσει στην Κλαϊπέντα και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έπρεπε να παλέψει στο Ζάγκρεμπ. Και οι δύο ομάδες έφτασαν στο 3-0, φλέρταραν με το σοκ και ειδικά οι Ερυθρόλευκοι αποδείχθηκαν και τυχεροί στη νίκη με 85-81

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε παράταση προκειμένου να κερδίσει στην Κλαϊπέντα και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έπρεπε να παλέψει στο Ζάγκρεμπ. Αμφότερες οι ομάδες έφτασαν στο 3-0, φλέρταραν με το σοκ και ειδικά οι Ερυθρόλευκοι αποδείχθηκαν και τυχεροί στη νίκη με 85-81.

Ο Ολυμπιακός έστω με νύχια και δόντια είχε την ευκαιρία να κερδίσει στην κανονική διάρκεια (76-76), αλλά το τελευταίο σουτ, το οποίο δοκίμασε ο Μπράιαν Ντάνστον μακριά από το βεληνεκές του, δεν μπήκε. Στο τέλος ο Μπρεντ Πετγουέι με 2/2 βολές (84-81) σφράγισε τη νίκη, μετά από το δικό του ριμπάουντ και 1/2 ελεύθερες βολές του Μουσταφά Σακούρ της Νεπτούνας. Aκόμα και έτσι ο σωτήρας του Ολυμπιακού ήταν ο Βασίλης Σπανούλης σε μια μεγάλη βραδιά με 34 πόντους – προσωπικό ρεκόρ στην Ευρωλίγκα – και επτά ασίστ. Με σύνολο 2450 πόντους έγινε ο πέμπτος σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης, ξεπερνώντας τον Νίκολα Βούισιτς (2416).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας για 33 λεπτά ένιωσε την πίεση της Τσεντεβίτα. Οι Κροάτες είχαν πάρει κεφάλι με 39-36 στο ημίχρονο και βρέθηκαν με έναν πόντο πίσω (56-55) στην αρχή της τελευταίας περιόδου, αλλά ένα σερί 14-2 (70-57) με τον Μίλος Τεόντοσιτς στη θέση του οδηγού έκρινε το ματς. Οι οικοδεσπότες δεν μπόρεσαν να φτάσουν ξανά σε απόσταση βολής και απλά μείωσαν στο αξιοπρεπές τελικό σκορ 76-72 υπέρ της ΤΣΣΚΑ. Στο συγκεκριμένο ματς έκανε την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα της ΤΣΣΚΑ ο Νάντο Ντε Κολό.