Η Εφές επέστρεψε στις νίκες

Με τον Ντάριο Σάριτς να δείχνει το δρόμο (18 π., 6 ρ., 2 ασ., 2 κλ., 2 λ., 1 κοψ.) η Αναντολού Εφές χωρίς τον τραυματία Κρστιτς πήρε τη νίκη εκτός έδρας με 76-66 κόντρα στη Νίζνι Νόβγκοροντ. Η Εφές προηγήθηκε ακόμα και με 20 πόντους (65-45) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η ομάδα του κόουτς Ίβκοβιτς είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή και η Νίζνι κατάφερε να μειώσει το προβάδισμα στους 10 πόντους χάρη σε ένα καλό τελευταίο δεκάλεπτο. Οι οικοδεσπότες πλήσιασαν στους έξι πόντους (72-66) με ένα λεπτό να απομένει, αλλά ένα τρίποντο του Στράτου Περπέρογλου και στη συνέχεια 1/2 βολές από τον Στεφάν Λάσμε διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Η άμυνα έκρινε τα πάντα και χωρίς τον τραυματία Κίνσεϊ, οι επιθετικές επιλογές της Νίζνι ήταν πολύ περιορισμένες.