Aσταμάτητος Γκάουντλοκ, ρεκόρ και νίκη

2014-11-14T00:09:30+00:00 2014-11-14T12:29:14+00:00.

14/Nov/14 00:09

Η Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ πήρε μια νίκη-κλειδί με 93-86 στο Μόναχο τη βραδιά της “έκρηξης” του Άντριου Γκάουντλοκ. Στην καλύτερη επίδοση σουτέρ στην ιστορία της λίγκας ο γκαρντ των Τούρκων έκανε νέο ρεκόρ εύστοχων τριπόντων σε ένα ματς

Η Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ πήρε μια νίκη-κλειδί με 93-86 στο Μόναχο τη βραδιά της “έκρηξης” του Άντριου Γκάουντλοκ. Στην καλύτερη επίδοση σουτέρ στην ιστορία της λίγκας ο γκαρντ των Τούρκων έκανε νέο ρεκόρ εύστοχων τριπόντων σε ένα ματς.

Ο Αμερικανός είχε 28 πόντους με 8/9 τρίποντα μετά από 25 λεπτά στο παρκέ, κάνοντας τα πράγματα απλά για τη Φενέρμπαχτσε. Ακόμα και έτσι η Μπάγερν Μονάχου έμεινε μέσα στο ματς και μείωσε το προβάδισμα των Τούρκων στους έξι πόντους (80-74) με πέντε λεπτά να απομένουν. Ο Γκάουντλοκ απάντησε με το δέκατο του τρίποντο και έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορίας της Ευρωλίγκας που σημείωσε 10 “βόμβες” σε ένα ματς. Ένα ακόμα τρίποντο από τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ακολούθησε (86-74) και το ματς κρίθηκε.

Συνολικά ο Γκάουντλοκ τελείωσε το ματς με 34 πόντους και 10/13 τρίποντα, 2/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ένα κλέψιμο. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν εννέα εύστοχα τρίποντα από τους Σαούλιους Στομπέργκας (9/9), Μίρζα Τελέτοβιτς (9/12) και Τόμας Κελάτι (9/19).