Αντεπίθεση ΤΣΣΚΑ, νίκη-κλειδί για Άλμπα

2014-11-14T23:52:17+00:00 2014-11-14T23:58:54+00:00.

14/Nov/14 23:52

Η Λιμόζ προσπάθησε όσο μπορούσε, αλλά στο τέλος η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε την εκτός έδρας νίκη, ενώ η Άλμπα Βερολίνου μπλόκαρε την Τσεντεβίτα και πήρε ένα αποτέλεσμα-κλειδί για την κούρσα προς το Top16.

Oι Ρώσοι έπαιξαν με τη φωτιά και ξέσπασαν στο τέλος. Για την ακρίβεια η Λιμόζ είχε το προβάδισμα για 35 λεπτά ακόμα και με 12 πόντους, αλλά μετά από ένα απίστευτο σερί 25-2 κατά τη διάρκεια των πρώτων εννέα λεπτών της τελευταίας περιόδου, η “ομάδα του στρατού” προηγήθηκε με 11 (84-73) και το ματς τελείωσε (86-76). Ο Μίλος Τεόντοσιτς έκανε ένα ακόμα καλό ματς (16 π., 12 ασ.) και ο Πάβελ Κορόμπκοφ ήταν εντυπωσιακός με 12 πόντους, 6/6 σουτ και 3 ριμπάουντ σε μόλις 11 λεπτά συμμετοχής. Oι Ρώσοι έχασαν μόλις δύο σουτ στην τελευταία περίοδο (9/9 2π., 3/5 3π.) και η Λιμόζ έβαλε μόλις δύο (1/6 2π., 1/8 τρ.).

Σε ένα ματς-κλειδί για την πρόκριση στο Top16, η Άλμπα Βερολίνου (φωτ.) πήρε το πλεονέκτημα κερδίζοντας την Τσεντεβίτα στο Ζάγκρεμπ (80-67). Ο Τζαμέλ Μακλίν ήταν ο κορυφαίος με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Ρέτζι Ρέντινγκ ήταν επίσης εντυπωσιακός (10 π., 7 ρ., 8 ασ.). Το κλειδί ήταν η άμυνα, η Άλμπα (2-3) πήρε την εύκολη νίκη παρότι είχε 6/16 βολές και κράτησε την Τσεντεβίτα (1-4) εντός έδρας στα 21/56 σουτ, ένα κακό ποσοστό 37%.