Η Μπαρτσελόνα επικράτησε του ΠΑΟ

2014-11-15T00:53:58+00:00 2014-11-15T00:53:58+00:00.

15/Nov/14 00:53

Ο πρώτος γύρος της κανονικής σεζόν της Ευρωλίγκας ολοκληρώθηκε με την Μπαρτσελόνα να παραμένει αήττητη εις βάρος του Παναθηναϊκού με σχετική ευκολία. Λίγο νωρίτερα η Σάσαρι πήρε τη πρώτη νίκη της ιστορίας της στην Ευρωλίγκα.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 78-69 επί του Παναθηναϊκού. Οι Πράσινοι προσπάθησαν να παλέψουν σε όλο το ματς, βρέθηκαν πίσω με πέντε πόντους (67-62) με τρία λεπτά να απομένουν, αλλά είχαν 2/20 τρίποντα. Αυτό το νούμερο έκρινε το αποτέλεσμα. Ο Αντε Τόμιτς με ένα νταμπλ νταμπλ (16 π., 10 ρ.) ήταν ο κορυφαίος και τρεις ακόμα παίκτες της Μπάρτσα είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Από την άλλη πλευρά μόνο ο Εστεμπάν Μπατίστα σκόραρε πάνω από δέκα πόντους, 14 για την ακρίβεια.

H Σάσαρι πήρε την πρώτη νίκη (92-80) της ιστορίας της στην Ευρωλίγκα με την Ζαλγκίρις Κάουνας να είναι το θύμα και τον Σέιν Λαβάλ να είναι εξαιρετικός με 25 πόντους, 10/12 σουτ και 9 ριμπάουντ. To παιχνίδι ήταν “κλειστό” μέχρι την τελευταία περίοδο που ξεκίνησε με ένα σερί 15-2 από τους οικοδεσπότες. Η Ζαλγκίρις ήταν καλύτερη από τους Ιταλούς σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού, αλλά έκανε συνολικά 31 λάθη. Σε 22 από αυτά, προέκυψε κλέψιμο για τη Σάσαρι και αυτό εξηγεί τα πάντα. Η Ζαλγκίρις μείωσε στους έξι (82-76) με 1,5 λεπτό να απομένει, αλλά ο Ντέιβιντ Λόγκαν (20 π.) απάντησε με τρίποντο και το ματς τελείωσε.