Χαμόγελα Νεπτούνας, άνετη η ΤΣΣΚΑ

Η Νεπτούνας Κλαϊπέντα πήρε μια νίκη-κλειδί επί της Λαμποράλ Κούτσα και μπορεί να ονειρεύεται το Top16 με ρεκόρ 3-3, ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας παρέμεινε αήττητη μετά την εύκολη νίκη επί της Άλμπα Βερολίνου σε ένα μονόπλευρο παιχνίδι.

Στη Λιθουανία, η Νεπτούνας είχε προβάδισμα με 18 πόντους (53-35) στην τρίτη περίοδο, αλλά χάρη σε ένα απίστευτο ματς του Τόμας Ερτέλ (31 π., 8/10 τρ.) οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα με 75-73 και 101 δεύτερα να απομένουν. Ο Ερτέλ όμως αστόχησε σε τέσσερα σουτ στο τελευταίο λεπτό και ο Σίμας Γκαλντίκας ευστόχησε στο πιο σημαντικό καλάθι της βραδιάς που οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 80-79 . Οι Ισπανοί έχουν το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία, λόγω της νίκης τους στον πρώτο γύρο με 88-69, έτσι έχουν και αυτοί τις πιθανότητες τους. Ο Μουσταφά Σακούρ (φωτ.) με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έπαιξε χωρίς τον Μίλος Τεόντοσιτς, αλλά η ποιότητα του ρόστερ της έκανε την απουσία του απλή υποσημείωση. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ στο ημίχρονο (48-24) και ποτέ δεν άφησαν την Άλμπα να τους πλησιάσει στο δρόμο προς μια εύκολη νίκη με  95-66. Οι Νάντο Ντε Κολό (22 π.) και ο Άαρον Τζάκσον (18 π.) απόντος του Τεόντοσιτς έκαναν αυτό το καθήκον τους. Επιπλέον η Αλμπα με 0/8 τριποντα στο πρώτο ημίχρονο και 2/16 συνολικά δεν μπορούσε να έχει τύχη.