2014-11-21T00:52:48+00:00 2014-11-21T00:54:17+00:00.

21/Nov/14 00:52

Το κρεσέντο του Τζέρεμι Πάργκο στο τέλος έκρινε το αποτέλεσμα στο Λιμόζ με την Μακάμπι να περνάει αλώβητη, όπως και ο Παναθηναϊκός που έκανε εύκολα τα πράγματα στη Πολωνία με την άμυνά του και με “καυτό” Μαυροκεφαλίδη

Η Μακάμπι Τελ – Αβίβ έπαιξε με την φωτιά, ενώ ο Παναθηναϊκός όπως αποδείχτηκε είχε πιο εύκολο έργο. Το αποτέλεσμα, όμως, είναι ίδιο. Δύο παραδοσιακές δυνάμεις της Ευρωλίγκας πήραν εκτός έδρας νίκες σε Γαλλία και Πολωνία.

Ο Τζέρεμι Πάργκο απέδειξε πως στο μπάσκετ, αυτό που μετράει είναι το πως θα τελειώσεις ένα ματς. Η Λιμόζ είχε προβάδισμα ενός πόντου με 54” να απομένουν (71-70), αλλά ο κόμπο γκαρντ των πρωταθλητών Ευρώπης σκόραρε 9 από τους συνολικά 13 πόντους του στον χρόνο που απέμεινε και χάρισε στην Μακάμπι την νίκη με 79-73. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν σκληρά ως το τέλος για μια ακόμα φορά, αλλά η εμπειρία και το ταλέντο του Πάργκο καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα. Ένα ακόμα αξιοσημείωτο νούμερο είναι τα 8 κλεψίματα του Οχαγιόν. Ο Σίλβεν Λάντσεμπεργκ ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 22 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 79-69 απέναντι στην Τουρόφ με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να πραγματοποιεί ρεκόρ καριέρας με 21 πόντους (5/6 διπ, 1/1 τριπ, 8/8 βολές). Δεν υπάρχουν πολλά πράγματα για να αναφέρουμε στο συγκεκριμένο παιχνίδι, αφού οι πράσινοι ήταν προσηλωμένοι στην άμυνα μετά τα πρώτα λεπτά και όλα τα άλλα ήρθαν από μόνα τους.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ακόμα και με 23 πόντους (78-55), 5 λεπτά πριν το τέλος, αλλά χαλάρωσε φυσιολογικά στο διάστημα που απέμενε και το τελικό σκορ κολακεύει τους γηπεδούχους.