Στη μόδα ξανά η Φενέρμπαχτσε

2014-11-21T00:58:08+00:00 2014-11-21T00:58:08+00:00.

21/Nov/14 00:58

Στο ματς που ήταν πιθανότατα το καλύτερο εκτός έδρας της Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ μέχρι τώρα, οι πρωταθλητές Τουρκίας πήραν τη νίκη με 80-74 επί του Μιλάνο και απέδειξαν ότι μπορούν να αντέξουν την πίεση μακριά από την Πόλη

Στο ματς που ήταν πιθανότατα το καλύτερο εκτός έδρας της Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ μέχρι τώρα, οι πρωταθλητές Τουρκίας πήραν τη νίκη με 80-74 επί του Μιλάνο και απέδειξαν ότι μπορούν να αντέξουν την πίεση μακριά από την Πόλη.

Μετά από μια “κλειστή” πρώτη περίοδο που έληξε με το Μιλάνο να προηγείται με δύο πόντους (23-21), η άμυνα ήταν το κλειδί για την Φενέρμπαχτσε, για πρώτη φορά αυτή τη σεζόν. Συνολικά στo δεύτερο και τo τρίτο δεκάλεπτο το Μιλάνο σκόραρε συνολικά 26 πόντους και οι Τούρκοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα 62-49. Το Μιλάνο έκανε το “come back” και μείωσε το προβάδισμα της Φενέρ στους τρεις (74-71) με 20 δεύτερα να απομένουν. Οι Νεμάνια Μπιέλιτσα και Ρίκι Χίκμαν σφράγισαν τη νίκη από την γραμμή των βολών (78-71), ο Ντάνιελ Χάκετ έχασε ένα κρίσιμο σουτ και το παιχνίδι τελείωσε. Ο Χίκμαν ήταν ο πρώτος σκόρερ της Φενέρμπαχτσε με 14 πόντους, ο Μπιέλιτσα προσέθεσε 11 και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Μαρσόν Μπρουκς έκανε το καλύτερο του ματς στο Μιλάνο με 17 πόντους σε 22 λεπτά, όμως δεν αυτό δεν ήταν αρκετό.