Ο επίλογος (6η αγ.) – Ματς ήδη κλασικό

2014-11-21T21:14:55+00:00 2014-11-22T01:14:14+00:00.

21/Nov/14 21:14

Η νίκη μετά από δύο παρατάσεις της Γαλατασαράι επί του Ερυθρού Αστέρα επισκίασε τα πάντα στην 6η αγωνιστική της κανονικής σεζόν της Ευρωλίγκας. Ενώ, όμως, η κούρσα για το Top16 δυσκολεύει, έχουμε ήδη ομάδες που βρίσκονται μόλις ένα βήμα μακριά του

Η νίκη μετά  από δύο παρατάσεις της Γαλατασαράι επί του Ερυθρού Αστέρα επισκίασε τα πάντα στην 6η αγωνιστική της κανονικής σεζόν της Ευρωλίγκας. Ενώ, όμως, η κούρσα για το Top16 δυσκολεύει, έχουμε ήδη ομάδες που βρίσκονται μόλις ένα βήμα μακριά του.

Στον δεύτερο όμιλο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας παράμεινε αήττητη και το ίδιο ισχύει στον τρίτο για την Μπαρτσελόνα και στον τέταρτο για τον Ολυμπιακό. Η Βαλένθια από την άλλη πλευρά στον τέταρτο όμιλο και η Μπάγερν στον τρίτο με ρεκόρ 1-5 βρίσκονται σε κίνδυνο αποκλεισμού ενώ η κορυφή του πρώτο ομίλου ανήκει στη Ρεάλ Μαδρίτης (5-1). Ας δούμε, λοιπόν, την ουσία και όσα συνέβησαν σε δύο μέρες εξαιρετικού μπάσκετ.

MVP

Zόραν Έρτσεγκ

Οι αριθμοί ήταν εξωφρενικοί. Σε 41 λεπτά είχε 32 πόντους με 7/15 σουτ, ανάμεσα τους και το τρίποντο στην εκπνοή που οδήγησε το ματς στην παράταση. Είχε ακόμα 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα χωρίς λάθη. Η συνολική του αξιολόγηση ήταν 41, νούμερο που αποτελεί προσωπικό του ρεκόρ. Ήταν ο άνθρωπος που δεν άφησε την Γαλατασαράι να ηττηθεί στην κανονική διάρκεια και ήταν παρών στις δύο παρατάσεις, μαζί φυσικά με τον Κάρλος Αρόγιο.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Γιογκέβ Οχαγιόν: Ο Πάργκο ήταν ο ήρωας της τελευταίας στιγμής, αλλά ο Γιογκέβ Οχαγιόν ήταν σταθερά εντυπωσιακός στο ματς με την Λιμόζ. Έβαλε 11 πόντους, πήρε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και ήταν ο παίκτης – κλειδί μαζί με τον Λάντεσμπεργκ στην νίκη της Μακάμπι στη Γαλλία.
  2. Tέιλορ Ρότσεστι:  Η Νίζνι έχει τρεις νίκες, μπορεί να βρεθεί στο Τοπ16 και ο Ρότσεστι είναι ο ηγέτης της, έχοντας 29 πόντους κόντρα στη Σάσαρι – ρεκόρ καριέρας – 7 ασίστ και 5 λάθη.
  3. Νάντο Ντε Κολό: Χωρίς τον Τεόντοσιτς στο παρκέ, ο Γάλλος γκαρντ είχε περισσότερο χώρο και χρόνο να δράσει και τελείωσε το ματς με 22 πόντους, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, αλλά και με 4/4 τρίποντα και 8/12 συνολικά σουτ στην εύκολη επικράτηση επί της Άλμπα.
  4. Ζόραν Έρτσεγκ: Ένας πραγματικός ΜVP.
  5. Λουκάς Μαυροκεφαλίδης: Έχασε το ξεκίνημα της σεζόν λόγω τραυματισμού και έκανε ιδιαίτερα αισθητή την επιστροφή του με ρεκόρ καριέρας στη Πολωνία. Έβαλε 21 πόντους με 6/7 σουτ, πήρε 6 ριμπάουντ και είχε και 2 ασίστ, στην νίκη του Παναθηναϊκού επί της Τουρόφ.

Καλύτερη εμφάνιση ηττημένου: Μπόμπαν Μαριάνοβιτς

Τιμώρησε την φροντ λάιν της Γαλατασαράι με 23 πόντους και 17 ριμπάουντ, είχε 9/11 βολές και έβαλε όλες τις κρίσιμες κι αν ο Ερυθρός Αστέρας είχε κερδίσει, τότε ο Mαριάνοβιτς θα ήταν ο MVP μας, πάνω από τους εξαιρετικούς συμπαίκτες του Μίτροβιτς, Κάλινιτς και φυσικά τον κάτοχο του νέου ρεκόρ της Ευρωλίγκας στην ασίστ με 17, του Μάρκους Ουίλιαμς. Επισης ο  Τόμας Ερτέλ πιθανότατα πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του στην Ευρωλίγκα σε ατομικό επίπεδο. Σταμάτησε στους 31 πόντους με 8/10 τρίποντα και ήταν ο λόγος που η Λαμποράλ Κούτσα επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης, στην Κλαϊπέντα. Δεν μπόρεσε να τελειώσει την δουλειά και είχε ακόμα 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ 2 κλεψίματα και κανένα λάθος σε 37 λεπτά δράσης…

Μεγαλύτερη νίκη: Γαλατασαράι

Στη συνολική εικόνα της διοργάνωσης, η νίκη της Γαλατασαράι επί του Ερυθρού Αστέρα μπορεί να μην έχει ιδιαίτερο αντίκτυπο. Ωστόσο, υπάρχουν μερικά ματς που μπορούν να θεωρηθούν ιδανικά παραδείγματα για την ομορφιά του μπάσκετ. Το συγκεκριμένο ματς ήταν ένα από αυτά με την Γαλατασαράι να παίρνει τη νίκη με 110-103 μετά από διπλή παράταση και μια επική μάχη.

Η (σχεδόν) έκπληξη: Zαλγκίρις Κάουνας

Η Ζαλγκίρις έχει αποδείξει ότι παρά τα οικονομικά της ζητήματα, παραμένει μια ομάδα επιπέδου Ευρωλίγκας. Κόντρα στη Ρεάλ σχεδόν άγγιξε μια μεγάλη νίκη, αλλά δεν μπόρεσε να την πάρει στο τελευταίο λεπτό. Ακόμα και στην ήττα, όμως, η Ζαλγκίρις μπορεί να χαμογελάσει και να ελπίζει σε ακόμα καλύτερη συνέχεια στη πορεία της σεζόν.

Κατώτερη του αναμενομένου: Αρμάνι Μιλάνο

Το Μιλάνο είναι μια ομάδα που έχει ακόμα μεγάλα περιθώρια βελτίωσης και παρά το δεδομένο επιθετικό ταλέντο που υφίσταται στο ρόστερ, ηττήθηκε από την Φενέμπαχτσε με ένα από τα πιο βασικά προβλήματα να είναι τα ποσοστά στα σουτ. Οι Κλέιζα και Μπρουκς αντιμετωπίζουν θέματα προσαρμογής και… παραδοχής, ο Σον Τζέιμς δεν έχει καταφέρει ακόμα να προσφέρει ουσιαστικά και οι πρωταθλητές Ιταλιας καλούνται να συνέλθουν, με την πρόκριση να μην είναι ακόμα εξασφαλισμένη. Αν δεν, ήταν καλύτερη η πορεία της Μπάγερν, ο κίνδυνος θα ήταν ακόμα μεγαλύτερος.

Η έκπληξη: Νεπτούνας

Μπορούν οι πρωτάρηδες από την Λιθουανία να προκριθούν στην επόμενη φάση; Αν κρίνουμε από το μέχρι τώρα αποτέλεσμα, σίγουρα ναι! Όταν παίζουν στην έδρα τους δεν φοβούνται κανέναν και κοιτάζουν τους πάντες στα μάτια. Μόνο ο Ολυμπιακός πέρασε από εκει και για να τα καταφέρει χρειάστηκε παράταση και μεγάλη εμφάνιση από τον Σπανούλη. Μια εκτός έδρας νίκη είναι αυτή που όχι απλά θα αποδείξει πως μπορούν να είναι ανταγωνιστικοί και μακριά από την έδρα τους, αλλά θα τους διασφαλίσει πιθανώς την πρόκριση – μεγάλη υπέρβαση.

Η απογοήτευση: Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερν μετά το τέλος του πρώτου γύρου χρειάζεται… υπερβάσεις και η έλευση του Μπο Μακκάλεμπ, δεν φάνηκε αρκετή, τουλάχιστον στην πρεμιέρα του. Απέναντι σε ένα πραγματικά σπουδαίο αντίπαλο, αλλά σε μια αναμέτρηση που ήταν από τις τελευταίες ευκαιρίες της ομάδας του Πέσιτς να αντιστρέψει την κατάσταση, οι πρωταθλητές Γερμανίας δεν πάλεψαν όσο έπρεπε και επέτρεψαν στην Μπαρτσελόνα να τους βάλει 38 πόντους στην 2η περίοδο! Μαθηματικά υπάρχουν ελπίδες, αλλά δεν θα ποντάραμε πια στην Μπάγερν.

Η τελευταία λέξη: Κάρλος Αρόγιο

Πως μπορεί ένας 35χρονος παίκτης να είναι  ο μόνος τα τελευταία 12 χρόνια που έμεινε στο παρκέ για 50 λεπτά σε ματς με διπλή παράταση; Η απάντηση είναι ότι λέγεται Κάρλος Αρόγιο και επανέλαβε αυτό που είχε κάνει πριν από 12 χρόνια ο Μάρκους Μπράουν στο ματς Εφές εναντίον Μπαρτσελόνα. Ο ηγέτης της Γαλατασαράι επίσης έβαλε όλα τα μεγάλα σουτ και εσείς μπορείτε να απολαύσετε ξανά την συνέντευξη του στο Εurohoops.