Η Ρεάλ απέδρασε από το Κάουνας

2014-11-21T22:41:13+00:00 2014-11-21T22:41:13+00:00.

21/Nov/14 22:41

Σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες η Ρεάλ Μαδρίτης παράμεινε μόνη πρώτη στον πρώτο όμιλο κερδίζοντας την Ζαλγκίρις στο Κάουνας με δύο πόντους (68-66). Η Ρεάλ υπέφερε κόντρα στους οικοδεσπότες που έχασαν την ευκαιρία για μια μεγάλη νίκη.

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν το ματς με διψήφια διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-14) όμως το σκορ ήταν ισόπαλο στο ημίχρονο (38-38). Η Ζαλγκίρις πήρε κεφάλι στην τρίτη περίοδο και το κράτησε σχεδόν μέχρι το τελευταίο λεπτό. Ωστόσο ο Αντρές Νοτσιόνι έδωσε προβάδισμα με έναν πόντο (66-65) στη Ρεάλ με 62 δεύτερα να απομένουν. Στην επόμενη κατοχή ο Γιάννης Μπουρούσης έκοψε τον Λούκας Λεκαβίτσιους, στη συνέχεια ο Γιόνας Ματσιούλις αστόχησε στο τρίποντο που θα μπορούσε να σφραγίσει τη νίκη της Ρεάλ και έγινε φάουλ στον Παούλιους Γιανκούνας με 9 δεύτερα να απομένουν. Αυτός ισοφάρισε με 1/2 βολές και η Ζαλγκίρις αποφάσισε να κάνει φάουλ στον Σέρχιο Ροντρίγκεθ για να έχει το τελευταίο σουτ. Ο “Ελ Τσάτσο” με δύο ελεύθερες βολές έδωσε προβάδισμα ξανά στη Ρεάλ με 68-66 και η Ζαλγκίρις είχε 4,9 δεύτερα για την τελευταία επίθεση. Ο Τζέιμς Άντερσον πήρε το σουτ υπό πίεση έξι μέτρα μακριά από το καλάθι, το έχασε και η Ρεάλ νίκησε. O Άντερσον ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 21 πόντους, ενώ ο Ροντρίγκεθ είχε 12.