Επικό ματς, μεγάλη νίκη Γαλατάσαραϊ

Στο καλύτερο ματς της Ευρωλίγκας για αυτή τη σεζόν μέχρι τώρα – και ένα από τα καλύτερα όλων των εποχών – η Γαλατασαράι μετά από δύο παρατάσεις πήρε τη νίκη με 110-103 επί του Ερυθρού Αστέρα. Ο Ζόραν Έρτσεγκ με 32 πόντους στην καλύτερη βραδιά της καριέρας του και ο Κάρλος Αρόγιο με 26 (ισοφάρισε το προσωπικό του ρεκόρ) ήταν οι ηγέτες των νικητών.

Ο Αστέρας είχε προβάδισμα με 63-54 μετά από τρεις περιόδους. Οι οικοδεσπότες αντέδρασαν και με 9 δεύτερα να απομένουν ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς έδωσε πλεονέκτημα με 82-79 στους Σέρβους. Ωστόσο με ένα απίστευτο τρίποντο στην εκπνοή που είχε κάτι και από χουκ ο Ζόραν Έρτσεγκ έστειλε το ματς στην παράταση (82-82). Κανείς δεν υποχώρησε στα επόμενα πέντε λεπτά και έτσι είχαμε δεύτερη παράταση (96-96). Με την πίεση παραπάνω από μεγάλη οι Σέρβοι άρχισαν να λυγίζουν. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν το ματς, αλλά ο Λούκα Μίτροβιτς έκανε λάθος και η Γαλατασαράι με ένα λέι απ του Κερέμ Γκονλούμ και ένα τρίποντο του Κάρλος Αρόγιο πήραν κεφάλι με 107-100 και 47 δεύτερα να μένουν.

Ένα ακόμα τρίποντο από τον Αρόγιο σφράγισε τη νίκη της Γαλατά (110-101) που την άξιζε με το παραπάνω. Το ίδιο μπορεί να λεχθεί και για τους Σέρβους που είχαν σε μεγάλη βραδιά τους Μαριάνοβιτς (23 π. 17 ρ.), Μίτροβιτς (30 π.) και Κάλινιτς (21 π). ενώ ο Μάρκους Ουίλιαμς παρότι είχε 3/16 σουτ έκανε νέο ρεκόρ στη διοργάνωση με 17 ασίστ. Ενα δεύτερο πριν το φινάλε ο Μίτροβιτς με 2/2 βολές υπερασπίστηκε τη νίκη με +8 (76-68) του Ερυθρού Αστέρα στον πρώτο γύρο.