Nίκες για Αστέρα και Φενέρμπαχτσε

Οι Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ και ο Ερυθρός Αστέρας έκαναν ένα βήμα πιο κοντά στο Top16 επικρατώντας εντός έδρας της Τούροφ και της Νεπτούνας αντίστοιχα. Η τουρκική ομάδα είχε πιο εύκολο έργο κόντρα στους Πολωνούς, ενώ ο Αστέρας χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο.

Σε μια κακή βραδιά του Μάρκους Ουίυλιαμς, η Νεπτούνας τελείωσε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με δύο πόντους (37-35) στο Βελιγράδι. Η τάξη αποκαταστάθηκε στην τρίτη περίοδο με ένα επιμέρους 27-10 για τους γηπεδούχους (62-47) που πήραν κεφάλι ακόμα και με 21 πόντους (75-54) πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς (24 π., 12 ρ., 3 ασ.) και πάλι ήταν ο ηγέτης των νικητών ενώ ο Γιάκα Μπλάζιτς (19 π., 8 ρ.) ο βασικός συμπαραστάτης του. Τελικό σκορ ήταν 79-62 για τον Αστέρα.

Η κατάσταση στην πόλη ήταν πιο απλή. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με διψήφιο νούμερο από το πρώτο δεκάλεπτο (26-12) και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει η Τούροφ ήταν να μειώσει δύο φορές στους επτά πόντους στην τρίτη περίοδο, πριν παραδοθεί ολοκληρωτικά με τους οικοδεσπότες να ξεκινούν το τελευταίο δεκάλεπτο με ένα σερί 9-1 (74-54). Ο Νεμάνια Μπιέλιτσα με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο πρώτος μεταξύ ίσων στην πορεία προς το τελικό 89-74.