Θρίαμβοι για ΤΣΣΚΑ και Άλμπα

2014-11-28T00:14:42+00:00 2014-11-28T11:58:40+00:00.

28/Nov/14 00:14

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδειξε τη δύναμη της στην εύκολη εκτός έδρας νίκη στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι και η Αλμπα Βερολίνου με ένα εξαιρετικό “come back” στην τελευταία περίοδο πήρε μια νίκη-κλειδί επί της Μάλαγα με πρωταγωνιστή τον Ρέτζι Ρέντινγκ.

Η ΤΣΣΚΑ, παρότι αγωνίζεται ακόμα χωρίς τους Τεόντοσιτς και Χριάπα, μέσω της άμυνας (13 κλ.) ποτέ δεν άφησε τη Μακάμπι να βρει ρυθμό. Η φροντ λάιν των Καούν (15 π., 10 ρ.) και Βορόντσεβιτς (13 π., 6 ρ. 4 ασ.) ήταν ασυναγώνιστη, ο Σόνι Ουίμς είχε χώρο να κάνει ζημιά (19 π.) και μετά από ένα 25-12 στην πρώτη περίοδο, τα πράγματα ήταν εύκολα. Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε ακόμα και με 26 πόντους (77-51) με τρία λεπτά να απομένουν και η Μακάμπι ποτέ δεν απείλησε μέχρι το τελικό 84-61.

Στο Βερολίνο, η Ουνικάχα ξεκίνησε το ματς με 8/17 τρίποντα και αυτό βοήθησε τους Ισπανούς να πάρουν κεφάλι με 46-37 στο ημίχρονο. Ωστόσο, η Αλμπα κατάφερε να πάρει κεφάλι με 70-65 τρία λεπτά πριν τη λήξη χάρη σε ένα επιμέρους 17-4 στην τελευταία περίοδο. Ήταν πια σειρά για τους Ισπανούς να αντιδράσουν και ο Τζέισον Γκρέιντζερ ισοφάρισε το παιχνίδι (75-75) με 58 δεύτερα να αποεμένουν. Ο Χάμοντς απάντησε (77-75), ο Φραν Βάσκεθ ισοφάρισε με 2/2 βολές (77-77) και με έξι δεύτερα να απομένουν ο Γκρέιντζερ έκλεψε τη μπάλα από τον Χάμοντς. Του έγινε φάουλ και με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα στη Μάλαγα (78-77). Kαι επίσης έδωσε την ευκαιρία στον Ρέτζι Ρέντινγκ να γίνει ήρωες. Με ένα όμορφο ντράιβ ο Αμερικανος της Αλμπα διαμόρφωσε το τελικό 79-78 δύο δέκατα πριν το τέλος!