Ούνιξ και Βάσκοι ξανά στο κόλπο

2014-11-28T00:39:46+00:00 2014-11-28T00:52:19+00:00.

28/Nov/14 00:39

Η Ούνιξ Καζάν είναι πάλι μέσα στην κούρσα για το Top16 με αξιώσεις έχοντας κερδίσει τη Ρεάλ στη Μαδρίτη και το ίδιο ισχύει για τη Λαμποράλ Κούτσα που έγινε η πρώτη ομάδα που κέρδισε τον Ολυμπιακό αυτή τη σεζόν στην Ευρωλίγκα.

Χάρη στον Κέρτις Τζέρελς (23 π., 8 ρ., 6 ασ.) και τον Ντ’Ορ Φίσερ (25 π., 8 ρ., 5 κοψ.) η Ούνιξ σόκαρε τη Ρεάλ Μαδρίτης με ένα επιμέρους σκορ 26-15 στην τρίτη περίοδο που ουσιαστικά έκρινε το ματς. Οι φιλοξενούμενοι στο τέλος πήραν τη νίκη με 85-75 χωρίς να νοιώσουν πραγματική πιεση από τους γηπεδούχους που αποδείχθηκαν ανέλπιστα μέτριοι και στις δύο πλευρές του παρκέ. Xωρίς αμφιβολία αυτό ήταν το καλύτερο ματς της Ούνιξ μέχρι τώρα στη σεζόν και αυτό ισχύει και για τον Τζέρελς.

Στη Βιτόρια, ο Βασίλης Σπανούλης έγινε ο τέταρτος σκόρερ όλων των εποχών στην Ευρωλίγκα, ξεπερνώντας τον πρώην συμπαίκτη του Μάικ Μπατίστ και επίσης ο τέταρτος παίκτης στην ιστορία της λίγκας που ξεπερασε τους 2.500 πόντους – για την ακρίβεια έχει 2.522 – αλλά η Λαμποράλ Κούτσα νίκησε τον Ολυμπιακό (89-70). Το παιχνίδι ήταν σχεδόν όμοιο με αυτό στη Μαδρίτη και κρίθηκε υπέρ των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο (24-15). Οι Ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να αντιφράσουν μετά από αυτό και η Λαμποράλ Κούτσα έγινε επίσης η πρώτη ομάδα που σκόραρε 25.000 πόντους στην Ευρωλίγκα.