Έτοιμη για το Top16 η Ζαλγκίρις

Στο πρώτο ημίχρονο η Ζάλγκιρις έμοιαζε χαμένη κόντρα στη Νίζνι, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο μέσω της άμυνας και τελικά πήραν μια πολύτιμη εκτός έδρας νίκη με 61-55 που τους δίνει τεράστιο πλεονέκτημα πρόκρισης στο Top16.

H Nίζνι είχε προβάδισμα με 37-23 μετά το τέλος του πρώτου εικοσαλέπτου, ωστόσο η Ζαλγκίρις απάντησε εντυπωσιακά αφήνοντας τους οικοδεσπότες να σκοράρουν μόλις 7 πόντους στην τρίτη περίοδο και 11 στην τελευταία. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν ένα εξαιρετικό “come back” με τον Τζέιμς Άντερσον να είναι ξανά ο ηγέτης με 18 πόντους, παρότι είχε 6/17 σουτ και 7 ριμπαόυντ. Οι βετεράνοι Ρομπέρτας Γιαβτόκας και Παούλιους Γιανκούνας ήταν επίσης καθοριστικοί με 9 πόντους και 11 ριμπάουντ έκαστος. Ο Τέιλορ Ρότσεστι έκανε το καλύτερο που μπορούσε με 15 πόντους και 7 ασίστ για τη Νίζνι, όμως δεν ήταν αρκετό.