Πάρτι Σάριτς επί της Σάσαρι

2014-11-28T22:43:49+00:00 2014-11-28T22:43:49+00:00.

28/Nov/14 22:43

By Eurohoops team/ info@eurohoops.net

Στην καλύτερη βραδιά στην καριέρα του Ντάριο Σάριτς -μέχρι την επόμενη- η Εφές Αναντολού πήρε μια εύκολη νίκη με 85-62 επί της Ντιναμό Σάσαρι. Το παιδί-θαύμα από την Κροατία είχε ranking 28 σε 28 λεπτά δράσης με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Αυτό ήταν το highlight του αγώνα που ήταν ένας μονόλογος για τους γηπεδούχους. Μετά από την εξασφάλιση προβαδίσματος (20-12) στο πρώτο δεκάλεπτο, η Εφές είχε τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού και πήρε προβάδισμα ακόμα και 26 πόντων (77-51) πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Ενας ακόμα νεαρός αστέρας των Τούρκων, ο γηγενής ταλαντούχος Τσέντι Οσμάν, είχε 12 πόντους. Η Σάσαρι προδόθηκε από την κακή εκτελεστικά βραδιά που είχαν οι παίκτες της πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (6/29) και τις βολές (10/22). Παρόλα αυτά, ο Σέιν Λαουάλ με ένα νταμπλ-νταμπλ (10π., 15ριμπ.) έκανε ξανά καλά τη δουλειά του για τους Ιταλούς.