Περίπατοι για ΠΑΟ και Τσεντεβίτα

Σε δύο κρίσιμα ματς για την πρόκριση στο Top16, οι οικοδεσπότες επικράτησαν με ευκολία αφού οι Τσενεβίτα και Παναθηναϊκός πήραν εύκολες νίκες επί των Λιμόζ και Μπάγερν αντίστοιχα, οι οποίες βρίσκονται πρόσωπο με τον αποκλεισμό.

Οι Πράσινοι επικράτησαν, έχοντας προβάδισμα με 59-37 στο 25ο λεπτό, στο σημείο του αγώνα, δηλαδή, που κρίθηκε ουσιαστικά το αποτέλεσμα με το τελικό σκορ να είναι 87-72 και τους φιλοξενούμενους να σουτάρουν μόλις με 17% (4/23) στα τρίποντα. Η Μπάγερν προσπάθησε να μείνει σχετικά κοντά στο πρώτο ημίχρονο (44-33 για τον Παναθηναϊκό), αλλά ήταν προφανές ότι δεν μπορούσε να κάνει πολλά στην Αθήνα. Θεωρητικά η Μπάγερν μπορεί ακόμα να προκριθεί στην επόμενη φάση, αλλά είναι πλέον προφανές ότι θα πρέπει να μεταμορφωθεί εντελώς την προσεχή εβδομάδα στο Μιλάνο για να τα καταφέρει. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός και μαθηματικά προκρίθηκε παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Εστεμπάν Μπατίστα.

Στο ματς που ίσως ήταν η τελευταία ευκαιρία για τους Γάλλους πρωταθλητές να μείνουν σε πορεία Top16, η Τσεντεβίτα πήρε τη νίκη με 102-83 και το πλεονέκτημα στην πιθανή ισοβαθμία. Ο Φραν Πίλεπιτς (21 π.) και ο Μίρο Μπιλάν (24 π., 8 ρ.) ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων που ξεκίνησαν με 32-24 στο πρώτο δεκάλεπτο. Aυτό ήταν αρκετό σε ένα ματς με γρήγορο ρυθμό, όπου η Τσεντεβίτα ποτέ δεν έχασε το προβάδισμα και ποτέ δεν έκοψε ταχύτητα μέχρι το τέλος.