Το Μιλάνο άντεξε κόντρα στη Μπάγερν

Ο Ντάνιελ Χάκετ σκόραρε 19 από τους 25 πόντους του στην τελευταία περίοδο και δύο δεύτερα πριν τη λήξη έδωσε την κρίσιμη νίκη με 83-81 στο Μιλάνο επί της Μπάγερν. Ήταν ένα ματς γεμάτο ένταση με τον κόουτς Πέσιτς της Μπάγερν να αποβάλλεται.

Με ενάμισι λεπτό να απομένει το σκορ ήταν ισόπαλο 79-79 μετά από 1/2 βολές του Χάκετ, αλλά ο Χέικο Σάφαρτζικ έκανε λάθος και έτσι ο Χάκετ έδωσε αέρα δύο πόντων στο Μιλάνο (81-79). Ο Μπο ΜακΚάλεμπ επίσης με βολές ισοφάρισε (81-18), ο Ντέιβιντ Μος και ο ΜακΚάλεμπ έχασαν τα επόμενα σουτ τους και με δύο δεύτερα στο χρονόμετρο ο Χάκετ έδωσε τη νίκη στο Μιλάνο. Ο ΜαΚάλεμπ προσπάθησε να κλέψει τη νίκη με ένα μπάζερ μπίτερ, αλλά το τρίποντο του ήταν άστοχο.

Ο Τζόε Ράγκλαντ προσέθεσε 14 πόντους για τους νικητές και ο Λίνας Κλέιζα επίσης συνεισέφερε 13. Ο Σάφαρτζικ είχε 15 πόντους για την Μπάγερν που αντέδρασε μπροστά στον αποκλεισμό από το Top16, αλλά τελικά δεν μπόρεσε να τον αποφύγει. Αντίθετα πλέον το Μιλάνο είναι το μεγάλο φαβορί για την τέταρτη θέση του ομίλου και το τελευταίο ανοιχτό εισιτήριο για το Top16.