H Ρεάλ Μαδρίτης γλύτωσε από τη Νίζνι

Η Ρεάλ Μαδρίτης έπαιξε με τη φωτιά, o Τέιλορ Ρότσεστι ήταν απίστευτος (22 π., 8 ρ.), ωστόσο οι Ισπανοί πήραν τη νίκη με 101-98 επί της Νίζνι Νόβγκοροντ παρά την τραγική τους άμυνα και πήραν το εισιτήριο για το Top16.

Η Νίζνι μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο προηγούμενη με 81-80, αλλά η Ρεάλ πήρε κεφάλι με 88-83 στο 38ο λεπτό με ένα σερί 8-0 που ολοκληρώθηκε με κάρφωμα του Ρούντι Φερνάντεθ μετά από κλέψιμο και ασίστ του Σέρχιο Ροντρίγκεθ. Το ματς, όμως, δεν τελείωσε εκεί. Με 11 δεύτερα να απομένουν η Νίζνι ήταν σε απόσταση βολής (98-97). Ο Σέρχιο Γιούλ απάντησε με 2/2 βολές (100-97) και με ένα δεύτερο να απομένει ο Ρούντι έκανε φάουλ στον Κίνσεϊ για να αποφύγει το τρίποντο από τη Νίζνι. Ο Κίνσεϊ έβαλε την πρώτη βολή, έχασε επίτηδες την δεύτερη ο Ρέγες πήρε το ριμπάουντ, του έγινε φάουλ και το ματς τελείωσε με 1/2 βολές του αρχηγού της Ρεάλ.

Ο Ροντρίγκεθ έκανε ένα ακόμα μεγάλο ματς (19 π., 6 ασ.), αλλά ο Ρότσεστι έκλεψε την παράσταση με ένα ασυνήθιστο τρικ. Με 39 δεύτερα να μένουν, ο τραυματίας Ρότσεστι που έχασε τα τελευταία λεπτά επειδή γύρισε τον αστράγαλο του, αντικατέστησε τον Αρτσιομ Παραχούσκι, στον οποίο έγινε φάουλ, μάτωσε και προσποιήθηκε τον τραυματία. Ο Ρότσεστι μπήκε στο παρκέ στη θέση του, έβαλε 2/2 βολές, μείωσε στον πόντο και στην συνέχεια έκανε φάουλ στον Γιούλ. Ο γκαρντ της Ζίζνι αντικαταστάθηκε από τον ξαφνικά υγιή Παραχούσκι, μια κίνηση που έπρεπε να τιμωρηθεί με τεχνική ποινή. Παρόλα αυτά η Νίζνι έκανε ένα εξαιρετικό ματς.