Προς τη δεύτερη θέση η Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ ξέσπασε στη τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός έχασε τον Διαμαντίδη από τραυματισμό και οι Τούρκοι πήραν τη μεγάλη νίκη με 84-62 που τους κάνει το μεγάλο φαβορί για τη δεύτερη θέση του ομίλου Γ.

Για την ακρίβεια η Φενέρμπαχτσε χρειάζεται μια ακόμα νίκη στα δύο ματς που απομένουν για να σφραγίσει τη θέση της στην τελική κατάταξη πάνω από τον Παναθηναϊκό, αφού κάλυψε σε περίπτωση ισοβαθμίας την ήττα με 18 πόντους στην Αθήνα. Ο Άντριου Γκάουντλοκ με 16 πόντους, 4/5 τρίποντα και κρίσιμα διαδοχικά σουτ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ο ηγέτης των νικητών. Ο Σεμί Ερντέν εκμεταλλεύτηκε την απουσία των Μαυροκεφαλίδη και Μπατίστα και έτσι τελείωσε το ματς με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο Α.Τζ.Σλότερ με 20 πόντους ήταν ο μόνος παίκτης του ΠΑΟ με διψήφιο νούμερο και ο κόουτς Ομπράντοβιτς μπορεί να χαμογελάσει, όχι μόνο για το αποτέλεσμα, αλλά γιατί η ομάδα του κέρδισε παίζοντας με μυαλό.