Zωντανή η Λιμόζ, Top16 για Μακάμπι

2014-12-05T00:14:34+00:00 2014-12-05T01:40:56+00:00.

05/Dec/14 00:14

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ με ένα εξαιρετικό φινάλε πήρε τη νίκη με 95-89 επί της Άλμπα Βερολίνου και το εισιτήριο του Top16. To ίδιο ισχύει για την Ουνικάχα, ενώ οι Γερμανοί και η Λιμόζ μετά τη νίκη της επί των Ισπανών (67-64) είναι ακόμα στην κούρσα της πρόκρισης.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ με ένα εξαιρετικό φινάλε πήρε τη νίκη με 95-89 επί της Άλμπα Βερολίνου και το εισιτήριο του Top16. To ίδιο ισχύει για την Ουνικάχα, ενώ οι Γερμανοί και η Λιμόζ μετά τη νίκη της επί των Ισπανών (67-64) είναι ακόμα στην κούρσα της πρόκρισης.

Στο Τελ Αβίβ, η Αλμπα Βερολίνου είχε προβάδισμα με τέσσερις πόντους (76-72) και 6,5 λεπτά να μένουν. Αυτό αποδείχθηκε ότι ήταν το σημείο κλειδί ενός κλειστού ματς με τους πρωταθλητές να το τελειώνουν με επιμέρους σκορ 23-13. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν μέχρι τέλους, 35 δεύτερα πριν τη λήξη το σκορ ήταν 91-87 για την Μακάμπι, αλλά η Άλμπα δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο. Το δίδυμο των Ντέβιν Σμιθ (26 π.) και Μπράιαν Ραντλ (21 π.) ήταν οι ηγέτες των νικητών.

H Oυνικάχα είχε τον έλεγχο εκτός έδρας κόντρα στη Λιμόζ στο πρώτο ημίχρονο (34-21). Ωστόσο οι οικοδεσπότες αντέδρασαν με ένα επιμέρους σκορ 22-12 στην τρίτη περίοδο και στο τέλος πήραν τη μεγάλη νίκη. Ο Τζαμάρ Σμιθ έδωσε προβάδισμα στη Λιμόζ με 63-61 και 59 δεύτερα να απομένουν, οι Ράιαν Τούλσον και Τζέισον Γκρέιντζερ έχασαν τα επόμενα δύο σουτ, ο Άντριεν Μέρμαν με 2/2 βολές έκανε το σκορ 65-61 και 10 δεύτερα πριν τη λήξη ο Τούλσον μείωσε στον πόντο με τρίποντο (65-64). Έγινε φάουλ στον Νομπέλ Μπουνγκού Κολό επτά δεύτερα πριν τη λήξη, έβαλε τις βολές (67-64) και η Ουνικάχα δεν μπόρεσε να σκοράρει ξανά. Ο Σμιθ με 18 πόντους και 4/8 τρίποντα ήταν ο ήρωας του αγώνα. Παρόλα αυτά η Μάλαγα παρά την ήττα προκρίθηκε άμεσα στο  Top16 με ρεκόρ 4-4.