Θρίαμβοι εκτός έδρας για Ούνιξ και Εφές

2014-12-05T00:47:48+00:00 2014-12-05T00:47:48+00:00.

05/Dec/14 00:47

Η Αναντολού Εφές εξασφάλισε μια θέση στο Top16 με την εκτός έδρας νίκη στο Κάουνας επί της Ζαλγκίρις (66-57) και η Ούνιξ Καζάν είναι και πάλι σε τροχιά πρόκρισης μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Σάσαρι με ένα συγκλονιστικό φινάλε (72-68)

Της Εurohoops team/ info@eurohoops.net

Η Αναντολού Εφές εξασφάλισε μια θέση στο Top16 με την εκτός έδρας νίκη στο Κάουνας επί της Ζαλγκίρις (66-57) και η Ούνιξ Καζάν είναι και πάλι σε τροχιά πρόκρισης μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Σάσαρι με ένα συγκλονιστικό φινάλε  (72-68).

Στην Ιταλία, η Ούνιξ ήταν  το αφεντικό για τρεις περιόδους (58-42), αλλά η Σάσαρι επέστρεψε και με ένα λεπτό να μένει πλησίασε στους δύο πόντους (68-66). Ακόμα και έτσι το τέλος ανήκε στην Ούνιξ και ειδικά στον Ντ’Ορ Φίσερ που έκανε ρεκόρ καριέρας με 23 πόντους (10/11 σουτ), 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες και αξιολόγηση 43. Ο Τζέιμς Ουάιτ (φωτ.) προσέθεσε 14 πόντους για τους νικητές.

Η Αναντολού Εφές υποχρέωσε τη Ζαλγκίρις σε αρνητικό ρεκόρ δύο ποντων στην πρώτη περίοδο (16-2) και οι Λιθουανοί δεν μπόρεσαν επί της ουσίας να ξαναμπούν στο παιχνίδι. To καλύτερο που μπόρεσαν να κάνουν ήταν να μειώσουν το προβάδισμα της Εφές στους πέντε πόντους (61-55) με 39 δεύτερα να μένουν. Παρότι έλειπαν οι Κρσιτς και Οσμάν, η Εφές κυριάρχησε στο Κάουνας με ισορροπημένο σκοράρισμα  και ένα νέο πρόσωπο να έχει ουσιαστική παρουσία στο παρκέ, τον 18χρονο Οκμπεν Ουλουμπάι που είχε 9 πόντους.