Νίκες-θρίλερ για Mιλάνο, ΤΣΣΚΑ, Φενέρ

Τρία “κλειστά” παιχνίδια έληξαν σχεδόν στον πόντο και σε δύο περιπτώσεις μετά από παράταση. Εντέλει το Μιλάνο – χωρίς παράταση – η ΤΣΣΚΑ και η Φενέρμπαχτσε πήραν μεγάλες νίκες, ενώ οι Ιταλοί και το εισιτήριο για το Top16.

Στη Βαρκελώνη ο ήρωας της βραδιάς ήταν ο Νεμάνια Μπιέλιτσα που σημείωσε το τελευταίο σουτ στην παράταση με ένα δεύτερο να μένει, δίνοντας τη νίκη με 91-89  (79-79) στους Τούρκους. Οι Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (23 π.) και Γιαν Βέσελι (16 π.) ήταν εξαιρετικοί και καθοριστικοί σε κρίσιμες φάσεις, όπως η τάπα του Βέσελι που δεν άφησε τον Χουέρτας να σκοράρει στο τέλος της κανονικής σεζόν. Παίζοντας χωρίς τους Ναβάρο και Όλσεον, η Μπάρτσα πήρε 25 πόντους από τον Χουέρτας και 23 από τον Ντεσόν Τόμας, αλλά πλέον δεν είναι αήττητη.

Εδώ μπορείτε να δείτε το νικητήριο καλάθι του Νεμάνια Μπιέλιτσα

Στη Μάλαγα μετά από ένα μέτριο πρώτο  ημίχρονο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αντέδρασε και πήρε τη νίκη με 76-75 (69-69) χάρη στο γκολ φάουλ του Νάντο Ντε Κολό (22 π.). Οι Ρώσοι έμειναν αήττητοι, αφού ο Κάρλος Σουάρεθ έχασε το τελευταίο σου το αγώνα και υπάρχουν και άλλα καλά νέα για την ” ομάδα του στρατού” αφού ο Μανού Μαρκοϊσβίλι επέστρεψε στην ενεργό δράση.

Στο Μιλάνο το ματς σημαδεύτηκε από την “τρύπα στο παρκέ” και ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 66-64. Ο Ντάνιελ Χάκετ με 21 πόντους ήταν και πάλι ο ηγέτης των νικητών, ενώ από την άλλη πλευρά ο Δημήτρης Διαμαντίδης έκανε πιθανότατα το καλύτερο του ματς στη σεζόν μέχρι τώρα με 12 πόντους και 11 ασίστ. Ωστόσο ο ηγέτης του Παναθηναϊκού με ένα δεύτερο να απομένει αστόχησε σε δυο βολές που θα μπορούσαν να στείλουν το ματς στην παράταση.

Στο λιγότερο σημαντικό ματς της ημέρας, η Μπάγερν Μονάχου πήρε στο τέλος τη δύσκολη νίκη με 95-89 επί της Τούροφ με τον Ντούσκο Σαβάνοβιτς να έχει 31 πόντους. Ωστόσο, και οι δύο ομάδες θα συνεχίσουν την σεζόν τους στο Εurocup, αφού η Μπάγερν είχε ήδη αποκλειστεί και με αυτή τη νίκη απέκλεισε και τους Πολωνούς.