Bάσκοι στο Τop16, νίκες για Ρεάλ και ΟΣΦΠ

Η Λαμποράλ Κούτσα και πάλι έκανε ένα εκπληκτικό ντεμαράζ και μετά από ένα κακό ξεκίνησε πέρασε στο Top16, αφήνοντας τη Βαλένθια στο Eurocup. Επίσης ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα σε ένα ιδιαίτερο ματς και η Ρεάλ επικράτησε της Σάσαρι.

Στη Βιτόρια και πάλι ο “χαρακτήρας των Βάσκων” έκανε το θαύμα του. Η Λαμποράλ Κούτσα προηγήθηκε ακόμα και με έντεκα πόντους (83-72) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη και έφτασε στη νίκη με 93-89 επί της Βαλένθια. Οι οικοδεσπότες είχαν το προβάδισμα για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, τον έλεγχο των ριμπάουντ (38-24) και το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει η Βαλένθια ήταν να μειώσει στους τέσσερις (91-87) με 20 δεύτερα να απομένουν. Ο Φαμπιέν Κοσέρ με 21 πόντους και σημαντικά καλάθια στο φινάλε ήταν ο καλύτερος των νικητών που επίσης είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ (38-25). Η Βαλένθια, παρά την προσπάθεια της, τώρα θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο της κατόχου του Eurocup.

O Oλυμπιακός νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα (64-59) σε ένα ματς αφιερωμένο στη μνήμη του Μάρκο Ιβάνοβιτς και στην ειδική σχέση των δύο συλλόγων. Στο παρκέ δεν ήταν ένα όμορφο ματς και ο Κώστας Σλούκας με εννέα πόντους αποδείχθηκε ότι ήταν το κλειδί για τους νικητές που και μαθηματικά είναι πλέον πρώτοι στον όμιλο τους. Ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς και πάλι είχε νταμπλ νταμπλ (17 π., 13 ρ.) για τους φιλοξενούμενους, αλλά δεν ήταν αρκετό.

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 83-58 εκτός έδρας την ήδη αποκλεισμένη Ντιναμό Σάσαρι, παρότι δεν αγωνίστηκε ο Σέρτζιο Ροντρίγκεθ. Ακόμα και χωρίς τον “Ελ Τσάτσο” η διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων είναι τεράστια και αποδείχθηκε στο γήπεδο. Η Ρεάλ ήταν καλύτερη σε κάθε τομέα του παιχνιδιού και στην τέταρτη περίοδο το σκορ ήταν 29-7 για τους Ισπανούς.