Πρώτη η Ρεάλ, ρεκόρ για τον Λίνας

2014-12-19T00:49:48+00:00 2014-12-19T00:49:48+00:00.

19/Dec/14 00:49

Η Ρεάλ Μαδρίτης τερμάτησε πρώτη στον πρώτο όμιλο κερδίζοντας τη δεύτερη Αναντολού Εφές (90-70) και το Μιλάνο σε ένα ματς χωρίς κανένα ενδιαφέρον για το Top16 πήρε στο τέλος τη νίκη επί της Τούροφ.

Στη Μαδρίτη κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν κλειστό και το σκορ ήταν ισόπαλο 60-60 μετά από 28 λεπτά αγώνα. Όμως η υπόλοιπη διάρκεια του ήταν ένα σόου της Ρεάλ με ηγέτη τον Ρούντι Φερνάντεθ που είχε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν εκπληκτικός κόντρα στον πρώην προπονητή του Ντούσαν Ίβκοβιτς και τελείωσε το ματς με νταμπλ νταμπλ (19 π., 10 ρ.). Ο Ντάριο Σάριτς φλέρταρε με το τριπλ νταμπλ (11 π., 5 ρ. 8 ασ.), αλλά δεν μπόρεσε να σταματήσει την αντεπίθεση των Ισπανών. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Ρεάλ θα αναμετρηθεί με την Μπαρτσελόνα  στο Top16.

To Mιλάνο επιλβήθηκε εκτός έδρας της ήδη αποκλεισμένης Τούροφ (101-96). Ωστόσο οι οικοδεσπότες πάλεψαν μέχρι το τέλος και βρέθηκαν σε απόσταση βολής (96-95) με 55 δεύτερα να απομένουν. Δεν μπόρεσαν, όμως, να πετύχουν παρά έναν ακόμα πόντο μέχρι το τέλος. Οι Ιταλοί είχαν σε βραδιά-ρεκόρ τον Λίνας Κλέιζα που έκανε την καλύτερη προσωπική του επίδοση στη διοργάνωση με 29 πόντους – 16 εκ των οποίων στην τρίτη περίοδο – με 8/13 τρίποντα.