O Άντερσoν πήγε τη Ζαλγκίρις στο Top16

Η Ζαλγκίρις σχεδόν αυτοκτόνησε αλλά με τρία δεύτερα να απομένουν ο Τζέιμς Άντερσoν με γκολ φάουλ έσωσε τους Λιθουανούς, τους έδωσε τη νίκη με 80-79 επί της Σάσαρι και μια θέση στο Top16. Επίσης ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε τη Λαμποράλ Κούτσα και πήρε τη δεύτερη θέση στον όμιλο Δ.

Στο Κάουνας, μετά από ένα καλό πρώτο ημίχρονο (49-37), η Σάσαρι επέστρεψε στην τρίτη περίοδο που τελείωσε με την Ζαλγκίρις να προηγείται με δύο πόντους (62-60) και έχτισε ακόμα και διαφορά εννέα πόντων (77-68) με τρία λεπτά να απομένουν. Το φινάλε, όμως, ανήκε αποκλειστικά στην Ζαλγκίρις και τον Άντερσoν που τελείωσε το ματς με 26 πόντους. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Ούνιξ Καζάν θα συνεχίσει τη σεζόν της στο Eurocup.

Στο Βελιγράδι ο Μάρκους Ουίλιαμς ήταν ασταμάτητος (23 π., 8 ασ.) και οδήγησε τον Ερυθρό Αστέρα σε ένα άδειο γήπεδο λόγω της τιμωρίας της ομάδας σε νίκη με 90-82 επί της Λαμποράλ Κούτσα. Οι οικοδεσπότες πήραν κεφάλι στο 25ο λεπτό και ποτέ δεν το έχασαν ξανά, παρά την πίεση των φιλοξενουμένων που ποτέ δεν βρέθηκαν πίσω με περισσότερους από οκτώ πόντους μέχρι τα τελευταία 42 δεύτερα, όταν οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 90-80.