Ευτυχώς το μεγάλο μπαμ δεν έγινε

Το τέλος της κανονικής σεζόν της Ευρωλίγκας καθυστέρησε εξαιτίας μιας απειλής για βόμβα, αλλά όλα τελείωσαν χωρίς εκρήξεις με την Μπαρτσελόνα, τη Φενέρμπαχτσε και την Τσεντεβίτα να νικούν χωρίς να αλλάζει κάτι ουσιαστικό στην τελική βαθμολογία.

Στην Αθήνα, η Μπαρτσελόνα παρά τις απουσίες της είχε σχεδόν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, οι Πράσινοι έπαιξαν χωρίς τον Διαμαντίδη και το μεγάλο νέο για τους οικοδεσπότες ήταν το ντεμπούτο του ΝτεΜάρκους Νέλσον. Ακόμα κι έτσι η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 80-67 και τον Χουέρας (17 π.) να είναι και πάλι ο ηγέτης των Καταλανών.

Στην Πόλη, η Φενέρμπαχτσε/ Oύλκερ μάλλον χαλάρωσε στο δεύτερο ημίχρονο και μετά από ένα προβάδισμα με 42-33, έκανε περίπατο στο υπόλοιπο ματς κόντρα στην ήδη αποκλεισμένη Μπάγερν μέχρι το τελικό 87-81. Ο κόουτς Ομπράντοβιτς μοίρασε τα λεπτά στους παικτες του σε μια αναμέτρηση που σε ορισμένα σημεία θύμιζε “επίσημη προπόνηση”.

Στο Βερολίνο, η Τσεντεβίτα νίκησε την Άλμπα (70-67) σε ένα ματς που κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, όταν οι Κράτες σημείωσαν 27 πόντους και δέχθηκαν 19. Ήταν, ωστόσο, ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δεύτερα και το αποτέλεσμα δεν σημαίνει και πολλά, αφού η Άλμπα είχε ήδη προκριθεί και η Τσεντεβίτα ήδη αποκλειστεί.