O ΠΑΟΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό

Η νέα χρονιά ξεκίνησε με ήττα του Παναθηναϊκού, αφού οι Πράσινοι ηττήθηκαν στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ. Όπως δείχνει το τελικό 71-54 χάρη σε ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο οι οικοδεσπότες πήραν τη νίκη με σχετική ευκολία. Ο Μαρκ Κάρτερ σκόραρε 18 πόντους και ο Βαγγέλης Μαργαρίτης έκανε τη διαφορά με νταμπλ νταμπλ (16 π., 11 ρ.). Σημαντικοί για την νίκη της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν και οι Λάνγκφορντ και Όντουμ.

Ο Τζέιμς Γκιστ με 18 πόντους ήταν ο μόνος παίκτης του Παναθηναϊκού που σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ ο Δημήτρης Διαμαντίδης σε 24 λεπτά δράσης είχε 0 πόντους με 0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα για ματς εξ αναβολής από την έκτη αγωνιστική ο Ολυμπιακός είναι μόνος πρώτος (10-1), ο Παναθηναϊκός ακολουθεί με 9-2 και ο ΠΑΟΚ είναι τρίτος με 8-2.