O επίλογος (Τop16 2η αγ.): Οι 4 αήττητοι

2015-01-10T01:11:54+00:00 2015-01-10T01:38:58+00:00.

10/Jan/15 01:11

Μετά από δύο εβδομάδες δράσης στο Top16 μόνο η Ρεάλ Μαδρίτης στον πέμπτο όμιλο και η τριάδα ΤΣΣΚΑ, Ολυμπιακός και Αναντολού Εφές στον έκτο παραμένουν αήττητοι. Επομένως είναι ώρα για τους άντρες να ξεχωρίσουν από τα αγόρια και αυτό έγινε στη 2η αγωνιστική

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Μετά από δύο εβδομάδες δράσης στο Top16 μόνο η Ρεάλ Μαδρίτης στον πέμπτο όμιλο και η τριάδα ΤΣΣΚΑ, Ολυμπιακός και Αναντολού Εφές στον έκτο παραμένουν αήττητοι. Είναι μια ακόμα απόδειξη για το επίπεδο του μπάσκετ που παίζεται και για το αυξανόμενο επίπεδο δυσκολίας σε κάθε ματς. Επομένως είναι ώρα για τους άντρες να ξεχωρίσουν από τα αγόρια και αυτό έγινε στη 2η αγωνιστική.

MVP

Mαρσελίνιο Χουέρτας

Οι μεγάλοι παίκτες αντιδρούν στα μεγάλα ματς και έκανε ακριβώς αυτό. Είχε 22 πόντους με 6/8 τρίποντα, τα έβαλε όλα στην τρίτη περίοδο και ήταν μια επίθεση μόνος του. Παρά το γεγονός ότι οι Άμπρινες και Όλεσον επέστρεψαν, ο Χουέρτας ήταν και πάλι ο ηγέτης της περιφέρειας, μοιράζοντας επίσης πέντε ασίστ -και έχοντας τρία λάθη – εκ των οποίων το τελευταίο ολοκληρώθηκε με το γκολ φάουλ του Ντόελμαν που “τελείωσε” το ματς.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Μαρσελίνιο Χουέρτας: Έκανε την έκρηξη του κόντρα στον Παναθηναϊκό.
  2. Nάντο Ντε Κολό: Είναι ένα κόμπο γκαρντ, αλλά στο παιχνίδι με την Κάχα δημιούργησε ένα εξαίσιο δίδυμο με τον Μίλος Τεόντοσιτς, με ισορροπημένη κατανομή των υποχρεώσεών τους στην δημιουργία! Έτσι προέκυψαν οι 8 ασίστ και οι 17 πόντοι του Γάλλου παίκτη.
  3. Αντριου Γκάουντλοκ: Απέδειξε για μια ακόμα βραδιά ότι επιθετικά είναι “υπερόπλο”. Ολοκλήρωσε το  ματς με τη Νίζνι με 23 πόντους (8/15 2π, 2/2 3π) σε 24 λεπτά παρουσίας στο παρκέ και ήταν κλειδί στην σημαντική νίκη της Φενέρμπαχτσε στο Νόβγκοροντ.
  4. Μπράιαν Ραντλ: Μετά τον Ντέβιν Σμιθ, εξελίσσεται κι αυτός σε ηγετικό στέλεχος του φετινού ροτέισον της Μακάμπι. Για μια ακόμα φορά κατέθεσε πληθωρική προσφορά στο παρκέ και ήταν κλειδί στην νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 29 Ranking.
  5. Φελίπε Ρέγες: Σε μια σταθερά εντυπωσιακή σεζόν, συνέχισε τον… χαβά του! Πέτυχε νταμπλ – νταμπλ  με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ σε 22 λεπτά δράσης στο παιχνίδι με την Γαλατάσαραϊ. Η Ρεάλ παρότι έχει πάμπολλους ψηλούς, εξαρτάται άμεσα από τις εμφανίσεις και τα κέφια του αρχηγού της.

Καλύτερη εμφάνιση ηττημένου: Νίκολα Κάλινιτς

Σε μια αγωνιστική με μόνο μία εκτός έδρας νίκη, ο Ερυθρός Αστέρας για ένα ημίχρονο ήταν παραπάνω από ανταγωνιστικός στο Τελ Αβίβ. Και αυτό σε μεγάλο βαθμό είχε να κάνει με την εμφάνιση του Nίκολα Κάλινιτς. Ο Σέρβος είχε 18 πόντους σε 25 λεπτά δράσης με 7/11 σουτ και ήταν ένας από τους βασικούς λόγους για τους οποίους η ομάδα του ήταν μέσα στο παιχνίδι. Δεν ήταν, όμως, αρκετό.

Μεγαλύτερη νίκη: Μπαρτσελόνα

Θεωρητικά η Μπαρτσελόνα ήταν το φαβορί κόντρα στον Παναθηναϊκό. Παρά τη νίκη, δεν ήταν καθόλου εύκολο. Ακόμα και έτσι οι Καταλανοί χρειάζονταν αυτό το αποτέλεσμα μετά από τρεις σερί νίκες και στο τέλος το πήραν. Με τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο ακόμα απών και τον Χουέρτας να είναι ο ηγέτης της ομάδας, η Μπαρτσελόνα πήρε ένα αποτέλεσμα που βοηθά την ψυχολογία απέναντι σε έναν κλασικό αντίπαλο που ήταν στο παιχνίδι μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Το ξέσπασμα: Ολυμπιακός

Οι κόκκινοι χρειαζόταν μια καλή νίκη πριν την πολύ σημαντική αναμέτρησή τους με την Φενέρ στην Πόλη και την πήραν με 81-58 απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο. Η εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου ήταν από τις καλύτερες που έχει παρουσιάσει ο Ολυμπιακός την φετινή σεζόν, με την διαφορά να φτάνει στους 27 πόντους (80-53). Όπλο ήταν η προσηλωμένη άμυνα κόντρα σε μια ομάδα που έχει ταλέντο, αλλά υστερεί σε χημεία και σταθερότητα.

Η επιστροφή: Αναντολού Εφές

Κάνοντας ότι και ο Ολυμπιακός όταν ήταν το αουτσάιντερ που θριάμβευσε, η ομάδα του Ντούντα το έκανε ξανά. Παρότι βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους από την Ουνικάχα, η άμυνα ήταν η απάντηση στον δρόμο προς μια σημαντική νίκη, μια από αυτές που χτίζουν χαρακτήρα, έστω κι αν οι βετεράνοι Περπέρογλου, Ντρέιπερ και Τζάνινγκ ήταν το κλειδί και όχι το νέο αίμα.

Οι μαχητές: Ζαλγκίρις Κάουνας

Είναι προφανές έστω κι αν η Άλμπα δεν είναι ο πιο δυνατός αντίπαλος στο Top16. Kανείς δεν θα περάσει εύκολο βράδυ στο Κάουνας, αφού η Ζαλγκίρς έχει τα “εργαλεία” και τον εγωισμό να παλέψει κόντρα σε κάθε αντίπαλο. Ακόμα κι αν ο στόχος των πλεί οφ φαίνεται μακρινός, οι Λιθουανοί μάλλον θα είναι οι ρυθμιστές του ομίλου τους για το ποιος θα πάει στους “οκτώ” και ποιος όχι.

Η τελευταία λέξη: To μυστήριο του Σάσα

Όλα πήγαιναν καλά για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας μέχρι τώρα, αλλά τελικά προέκυψε θρίλερ στη Μόσχα εκεί που δεν το περίμενε κανείς. Σύμφωνα με τα ρωσκά ΜΜΕ ο Σάσα Κάουν σκέφτεται το ενδεχόμενο να αποσυρθεί στο τέλος της σεζόν, ανάλογα με την κατάσταση της υγείας του. Με δεδομένο ότι δεν έχει χάσει ματς μέχρι τώρα στη σεζόν, πρόκειται για μια πραγματικά περίεργη εξέλιξη. Σε κάθε περίπτωση το συμβόλαιο του το καλοκαίρι τελειώνει.