Ανατροπή αλά Ντούντα για Εφές

2015-01-09T23:19:23+00:00 2015-01-09T23:19:23+00:00.

09/Jan/15 23:19

Η Μάλαγα έκανε πάρτι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με +15 πόντους, αλλά η Εφές επέστρεψε δριμύτερη στην τρίτη περίοδο και τελικά πέτυχε το 2/2 στον όμιλο με κλειδιά τους Περπέρογλου – Τζάνινγκ και MVP τον Ντρέιπερ

Στο πρώτο ημίχρονο η Μάλαγα κυριάρχησε ολοκληρωτικά, προηγήθηκε με 34-49 και η Εφές είχε να ανέβει… βουνό στο δεύτερο ημίχρονο, για να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης και να τα καταφέρει. Κι όμως, οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς τα κατάφεραν, ανέτρεψαν την κατάσταση στην 3η περίοδο με επί μέρους σκορ 23-8 και τελικά πήραν την πολύτιμη νίκη με 74-70.

Το τρίο των Περπέρογλου (13π), Ματ Τζάνινγκ (17π) και Ντρέιπερ που έκανε τα πάντα στο παρκέ (13π, 6 ασ) και έπαιξε και σπουδαία άμυνα, άλλαξε την ιστορία του ματς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 67-59 στο 35′ “τρέχοντας” ένα συνολικό 33-10 σερί, αλλά σε εκείνο το σημείο η Ουνικάχα αντέδρασε και μείωσε στο πόντο (67-66). Ο Ντρέιπερ “μίλησε” τελευταίο, έβαλε ένα ακόμα μεγάλο σουτ (74-70) και ουσιαστικά σφράγισε την νίκη της Εφές.