Eπική Μακάμπι, αήττητη Ρεάλ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ παραλίγο να αυτοκτονήσει, αλλά χάρη σε ένα μεγάλο μπλοκ του Ντέβιν Σμιθ πήρε τη νίκη με 70-68 επί της Μπαρτσελόνα και η Ρεάλ Μαδρίτη χάρη σε μια καλή τρίτη περίοδο επικράτησε εκτός έδρας της Άλμπα Βερολίνου (79-61) και έμεινε αήττητη στο Top16.

Στο Τελ Αβίβ οι πρωταθλητές παρότι είχαν το προβάδισμα για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κεφάλι με 66-56 πέντε λεπτά πριν το τη λήξη, έπαιξαν με τη φωτιά στα τελευταία 19 δεύτερα. Η Μπαρτσελόνα βρισκόταν πίσω στο σκορ με δύο πόντους (68-66) και ο Ντέβιν Σμιθ έκανε βήματα λόγω της εξαιρετικής άμυνας του Άλεξ Άμπρινες. Η Μπάρτσα μπορούσε ακόμα και να κερδίσει το ματς, όμως ο Σμιθ έκοψε τον Μασιέ Λάμπε, ο Τζέρεμι Πάργκο κέρδισε φάουλ, έβαλε τις βολές (70-66) και στη συνέχεια ο Άμπρινες απλά μείωσε στο τελικό σκορ με άλλες δύο βολές. Οι Πάργκο (20 π., 7 ασ.), Σμιθ (15 π.) και Σοφοκλής Σχορτσανίτης (11 π., 9 ρ.) ήταν οι καλύτεροι των νικητών. Ο Άντε Τόμιτς (21 π., 10 ρ.) ήταν ο μόνος διψήφιος σκόρερ της Μπαρτσελόνα. Ήταν η νίκη νούμερο 500 σε 800 ματς της Μακάμπι.

Στο Βερολίνο τα πράγματα ήταν πιο απλά. Το επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν 43-27 για τους Ισπανούς και ο Σέρτζιο Ροντρίγκεθ (12 π., 7 ασ.) για μια ακόμα φορά ήταν ο ηγέτης, ενώ η Άλμπα έκανε 23 λάθη.