Αήττητος ο Ολυμπιακός μετά την Πόλη

Παρότι έχασε τον Όλιβερ Λαφαγιέτ και τον Μπρεντ Πέτγουεϊ από τραυματισμούς μέσα στο ματς, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη με 74-68 εκτός έδρας επί της Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ και παραμένει στην κορυφή του ομίλου F μαζί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Οι Ερυθρόλευκοι παρότι βρέθηκαν να χάνουν με επτά (18-11) πριν το φινάλε της πρώτης περίοδου, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δέκα πόντων (46-36) με το πρώτο σουτ του δευτέρου ημιχρόνου, ένα τρίποντο του Τρεμέλ Ντάρντεν. Η Φενέρμπαχτσε δεν παραιτήθηκε και πήρε πλεονέκτημα με 59-56 και οκτώ λεπτά να απομένουν μετά από τρίποντο του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς. Ωστόσο 84 δεύτερα πριν τη λήξη το σκορ ήταν ισόπαλο (68-68) με τις δύο ομάδες να βάζουν μεγάλα σουτ. To μεγαλύτερο, όμως, το έβαλε ο Βασίλης Σπανούλης, ένα τρίποντο με 19 δεύτερα να απομένουν. Ο Ολυμπιακός τελείωσε το ματς με σερί 6-0 και παρέμεινε αήττητος.

Ο Σπανούλης συνολικά είχε 16 πόντους, οι αριθμοί του Λοτζέσκι ήταν καλύτεροι (18 π., 8 ρ.) και ο Άντριου Γκουντελόκ ήταν επίσης μια επίθεση μόνος του με 23 πόντους και 9/20 σουτ. Στη συνέντευξη Τύπου ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς διαμαρτυρήθηκε για ένα φάουλ που δεν δόθηκε στον Νίκο Ζήση μετά το τρίποντο του Σπανούλη και όπως είπε “σε ένα τέτοιο ματς οι λεπτομέρειες μετρούν”.