Παναθηναϊκό σόου στο ΟΑΚΑ

2015-01-17T00:41:59+00:00 2015-01-17T01:30:31+00:00.

17/Jan/15 00:41

Ο Παναθηναϊκός παίζει καλύτερα εντός έδρας αυτή τη σεζόν και ακόμα και μια από τις ευχάριστες εκπλήξεις της λίγκας, η Ζαλγκίρις Κάουνας, δεν είχε πραγματικές πιθανότητες στο ΟΑΚΑ. Οι Πράσινοι πήραν τη νίκη με 77-58 και έχουν πια ρεκόρ 2-1.

Έξι παίκτες του Παναθηναϊκού σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων με τον Νίκο Παππά να είναι ο πρώτος σκόρερ (14 π.). Ο Δημήτρης Διαμαντίδης τελείωσε το ματς με 7 πόντους και 6 ασίστ, αλλά το κλειδί για τη νίκη ήταν η άμυνα. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο όπου οι Λιθουανοί είχαν επαφή με το σκορ, οι γηπεδούχοι τους κράτησαν στους εννέα πόντους στην τρίτη περίοδο (63-42) και το ματς τελείωσε. Το μόνο που μπορεί να κρατήσει από την Αθήνα η Ζαλγκίρις είναι τα χειροκροτήματα στον βοηθό προπονητή της, θρύλο της Ευρωλίγκας και πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης τραυματίστηκε την ώρα του αγώνα και θα μείνει εκτός δράσης για τις επόμενες δυο εβδομάδες.