Επικράτησαν Ρεάλ και Φενέρμπαχτσε

Ένα ματς που αναμενόταν να γίνει μάχη, εξελίχθηκε σε μια εύκολη υπόθεση για τη Ρέαλ που πήρε την εντυπωσιακή νίκη με 83-65 επί του Παναθηναϊκού, ενώ η Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ εκτός έδρας επί του Μιλάνο επιβλήθηκε  (82-71) επίσης με άνεση στο τέλος.

Παίζοντας χωρίς τους Παππά, Γιάνκοβιτς και Μαυροκεφαλίδη, ο Παναθηναϊκός είχε λιγότερες επιλογές και η Ρεάλ Μαδρίτης είχε τον έλεγχο του αγώνα και του ρυθμού από την αρχή. Για ένα ακόμα ματς η αμυντική βελτίωση των Ισπανών ήταν εμφανής, οι Έλληνες έκαναν 22 λάθη, μέτρια ποσοστά ευστοχίας, τα τρίποντα δεν μπήκαν – ο Διαμαντίδης είχε 0/6 – και δεν μπόρεσαν να μείνουν στο ματς. Ο Φελίπε Ρέγες φλέρταρε με ένα ακόμα νταμπλ νταμπλ (18 π., 9 ρ.) και ήταν ξανά ο ηγέτης της βασίλισσας. Αλγεινή εντύπωση προκάλεσε η… λαβή του Φακούντο Καμπάτσο στον Δημήτρη Διαμαντίδη, λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης στην Μαδρίτη.

Στο Μιλάνο η κατάσταση ήταν διαφορετική. Η Φενέρμπαχτσε για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα είχε το προβάδισμα, στην τελευταία περίοδο και με δέκα πόντους, αλλά οι οικοδεσπότες μείωσαν στους τέσσερις (74-70) με 3,5 λεπτά να απομένουν. Η απάντηση της Φενέρμπαχτσε ήταν ένα σερί 6-0 (80-70) και παρά την κακή βραδιά του Άντριου Γκάουντλοκ οι Τούρκοι πήραν την εκτός έδρας νίκη. Πέντε παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο νούμερο. Ο Γκάουντλοκ δεν ήταν ανάμεσα τους και το πιο εντυπωσιακό νούμερο της βραδιάς ήταν οι οκτώ ασίστ του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς. Ο Μαρσόν Μπρουκς του Μιλάνο έκανε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα με 24 πόντους.