Επίδειξη δύναμης της Νίζνι επί της Εφές

2015-01-23T20:32:41+00:00 2015-01-23T20:37:36+00:00.

23/Jan/15 20:32

Η Νίζνι Νόβγκοροντ ήταν παραπάνω από εντυπωσιακή, δείχνοντας κόντρα στην Αναντολού Εφές ότι θέλει να βρεθεί στα πλέι οφ. Με τους Τέιλορ Ρότσεστι (19 π., 15 ασ., 1 λαθ.) και Αρτσιόμ Παραχούσκι (27 π., 6 ρ.) ηγέτες οι Ρώσοι επικράτησαν σχεδόν με 20 πόντους (109-90).

Και ο Τρέι Τόμπκινς προσέθεσε ένα νταμπλ νταμπλ (21 π., 10 ρ.), ενώ η Εφές δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Το ματς πρακτικά κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο, όταν η Νίζνι σημείωσε 65 πόντους, την δεύτερη καλύτερη επίδοση στην ιστορία της διοργάνωσης για ένα ημίχρονο. Επίσης, είχαν την τρίτη καλύτερη επίδοση σε ranking (142) σε φετινό παιχνίδι Ευρωλίγκας μετά τις δυο εκπληκτικές βραδιές της Ρεάλ Μαδρίτης εναντίον τους (158) και εναντίον της Σάσαρι (151). Η Νίζνι είχε 68% ευστοχία εντός παιδιάς και αυτό είναι το καλύτερο νούμερο φέτος. Την προηγούμενη καλύτερη επίδοση είχε η Ζαλγκίρις κόντρα στην Νίζνι (!) με 66,1%.

Η Εφές δέχθηκε 109 πόντους, την ώρα που στα πρώτα 13 ματς της σεζόν δεχόταν μόλις 70 πόντους ανά αγώνα. Επιπλέον, αυτή είναι η χειρότερη αμυντικά βραδιά για την τουρκική ομάδα, καθώς η Βαλένθια είχε πετύχει 107 πόντους στις 18/2/2004 (ακόμα και μετά από παράταση).

Αυτή ήταν μια βραδιά ρεκόρ και για τον Τέιλορ Ρότσεστι. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε το πρώτο του νταμπλ νταμπλ σε παιχνίδι Ευρωλίγκας με 19 πόντους και 15 ασίστ! Επίσης, έκανε ρεκόρ ασίστ σε αγώνα στο Top 16. Το προηγούμενο είχε ο Τεόντοσιτς με 14. Είναι επίσης ισοφάριση του ρεκόρ ασίστ σε 40λεπτο, καθώς ο Ουίλιαμς φέτος είχε 17 σε ματς με δυο παρατάσεις.