Νίκες για Μπάρτσα και Ολυμπιακό

2015-01-23T23:18:23+00:00 2015-01-23T23:25:08+00:00.

23/Jan/15 23:18

Ο τρόπος ήταν διαφορετικός, αλλά το αποτέλεσμα το ίδιο. Η Μπαρτσελόνα και ο Ολυμπιακός, δύο από τα φαβορί, πήραν τις εντός έδρας νίκες κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα (92-77) και τη Λαμποράλ Κούτσα (76-64) αντίστοιχα με τους Ερυθρόλευκους να παραμένουν αήττητοι στο Top16.

Στην Ισπανία, η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή και ποτέ δεν άφησε τους Σέρβους να μπουν στο ματς, έχοντας διψήφια διαφορά πόντων από τη δεύτερη περίοδο, που έφτασε τους 20 (90-70) στην τελευταία. Ο Άλεξ Άμπρινες με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών που είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Στην Ελλάδα, η Λαμποράλ Κούτσα είχε το προβάδισμα για τα πρώτα 25 λεπτά, αλλά η τρίτη περίοδος ανήκε στον Βασίλη Σπανούλη. Οι Ερυθρόλευκοι ανέτρεψαν μια διαφορά εννέα πόντων, ο Σπανούλης σκόραρε 15 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και συνολικά 20 από τους 27 του στο δεύτερο ημίχρονο, οι οικοδεσπότες έχτισαν μια διαφορά 15 πόντων και το τέλος πήραν τη νίκη χωρίς να νοιώσουν πίεση.