Μακάμπι και Λαμποράλ επικράτησαν

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ είναι η πρώτη ομάδα που κέρδισε την Ρεάλ Μαδρίτης στο Top16 και η Λαμποράλ Κούτσα πήρε μια μεγάλη νίκη επί του Μιλάνο. Ο αρχηγός της Ρεάλ Μαδρίτης Φελίπε Ρέγες έγινε ο πρώτος ριμπάουντερ όλων των εποχών στην Ευρωλίγκα, αλλά δεν το χάρηκε.

Ήταν μια εύκολη βραδιά για τη Λαμποράλ που νίκησε τους πρωταθλητές Ιταλίας σχεδόν με 20 πόντους (102-83). Οι οικοδεσπότες πήραν ένα σοβαρό προβάδισμα από την αρχή χάρη σε μια εντυπωσιακή πρώτη περίοδο (34-18) και ποτέ δεν κοίταξαν πίσω. Ο Ντέιβις Μπέρτανς (19 π.) και ο Μάικ Τζέιμς (15 π.) οδήγησαν μια  ισορροπημένη επίθεση, η Λαμποράλ είχε 11/18 τρίποντα (61%) και αυτή ήταν η ιστορία του αγώνα. Το Μιλάνο ποτέ δεν μπήκε στο ματς.

Αντίθετα στο Τελ Αβίβ είχαμε μεγάλη μάχη που τελείωσε με τη Μακάμπι να χαμογελά χάρη στη νίκη με 90-86. Ήταν ένα ματς που έμοιαζε κατά κάποιο τρόπο στον τελικό της προηγούμενης σεζόν. Η Ρεάλ ξεκίνησε το ματς με 31 πόντους στην πρώτη περίοδο (η Μακάμπι είχε 23) και διατήρησε το πλεονέκτημα μετά το πρώτο ημίχρονο. Ακόμα και έτσι η Μακάμπι βρήκε τον τρόπο με την άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο να επιστρέψει. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν εξαιρετικός, αλλά ο Φελίπε Ρέγες με 1288 ριμπάουντ στη καριέρα του ξεπέρασε τον Μιρσάντ Τουρκσάν και έγινε ο πρώτος όλων των εποχών στην Ευρωλίγκα. Δεν ήταν, όμως, αρκετό.