Ο Ντούντα νίκησε τον Ολυμπιακό

Μετά τη Ρεάλ Μαδρίτης και ο Ολυμπιακός δεν είναι πια αήττητος αφού η Αναντολού Εφές του Ίβκοβιτς νίκησε τους Ερυθρόλευκους. Αντίθετα οι Ερυθρόλευκοι του Βελιγραδίου, ο Ερυθρός Αστέρας, πήραν την πρώτη τους νίκη στο Top16 με την Άλμπα Βερολίνου να είναι το θύμα.

Με τον Μπόμπαν Μαριάνοβιτς να είναι ο εαυτός του για πρώτη φορά στο Top16 και καλή άμυνα, το αποτέλεσμα ήταν η πρώτη επιτυχία στην ιστορία των Σέρβων στη δεύτερη φάση με 86-69. Οι οικοδεσπότες είχαν προβάδισμα με δέκα πόντους (22-12) μετά την πρώτη περίοδο και το κράτησαν μέχρι το τέλος με τον Μαριάνοβιτς να κάνει νταμπλ ντμαπλ (17 π., 12 ρ.) και τον Τσαρλς Τζένκινς να παίζει το ρόλο του με 12. Η Άλμπα δεν μπόρεσε να σταματήσει τον ρυθμό των Σέρβων σε κανένα σημείο.

Στην Πόλη, ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα με 3 πόντους στο πρώτο εικοσάλεπτο (40-37), παρότι είχε πάρει μόνο δύο βολές από τον Βασίλη Σπανούλη. Στο τέλος ο Σπανούλης δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο, αφού η άμυνα της Εφές τον έκλεισε καλά και οι οικοδεσπότες νίκησαν με 84-70. Η τελική διαφορά κρίθηκε στην τελευταία περίοδο με την Εφές να κερδίζει με επιμέρους σκορ 27-18, η φροντ λάιν των Κρστις (13 π.) και Λάσμε (12 π.) έκανε ζημιά και ο Ντόντε Ντρέιπερ ήταν ο πρώτος σκόρερ (14 π.) αλλά και ο καλύτερος αμυντικός στην περιφέρεια των νικητών.