Η Φενέρ εκτός, Μπάρτσα και ΠΑΟ εντός

Η Μπαρτσελόνα και ο Παναθηναϊκός δεν είχαν πρόβλημα εντός έδρας κόντρα στη Ζαλγκίρις και τη Γαλατασαράι αντίστοιχα. Αντίθετα η Φενέρμπαχτσε έγινε η μόνη ομάδα στα ματς της 5ης αγωνιστικής του Τop16 που επικράτησε εκτός έδρας στη Μάλαγα.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, η Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ κατάφερε να επικρατήσει της Μάλαγα σε ένα ματς λεπτομερειών. Η τουρκική ομάδα επικράτησε με οκτώ πόντους (68-60), αλλά ένα λεπτό πριν το τέλος οι οικοδεσπότες βρίσκονταν πίσω στο σκορ με τρεις (63-60) και η μπάλα ήταν στα χέρια τους. Ο Ράιαν Τούλσον έχασε την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο και η Φενέρμπαχτσε με 5/6 βολές σφράγισε τη νίκη. Η πίεση ήταν μεγάλη και για τους δύο αντιπάλους, αλλά ο Γκάουντλοκ (20 π.), ο Μπιέλιτσα (14 π., 13 ρ.) και ο Γιαν Βέσελι (17 π., 7 ρ.) έκαναν μια διαφορά.

Στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός από την αρχή είχε το πλεονέκτημα επί της Γαλατασαράι και πήρε τη νίκη με 86-77 χωρίς πίεση χάρη στην άμυνα του. Το τελικό σκορ είναι σχεδόν κολακευτικό για τους φιλοξενούμενους, που βρέθηκαν να χάνουν με 24 πόντους στη τρίτη περίοδο (57-32). Ο Γιάνις Μπλουμς με 16 πόντους ήταν ο ηγέτης της ισορροπημένης επίθεσης των νικητών.

Στη Μπαρτσελόνα οι Καταλανοί είχαν επίσης ένα εύκολο βράδυ κόντρα στη Ζαλγκίρις Κάουνας (89-72). Ο Άντε Τόμιτς με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 25 λεπτά κυριάρχησε στο ματς, η Μπάρτσα είχε προβάδισμα με 29-13 μετά την πρώτη περίοδο και η Ζαλγκίρις ήταν σκιά του εντός έδρας εαυτού της.